GISportal
Jedeme i díky Vám

Známe program 13. kartografického dne Olomouc (pozvánka)

Na webu 13. kartografického dne Olomouc, který nese podtitul kartografie a média, byl zveřejněn program letošního ročníku veřejného semináře. Těšit se můžete na příspěvky věnované mapám v tisku, rozhlase i televizi. Jistě vás zaujme také unikátní sbírka předpovědních map počasí čítající přes 200 exponátů ze 45 zemí světa, nebudou chybět ani tzv. nová média. Seminář se bude konat tradičně poslední únorový pátek (tedy 22. února 2019) na půdě Univerzity Palackého v Olomouci a účast na něm je pro všechny zájemce bezplatná. Registrace účastníků již běží od začátku ledna.

Webové stránky s podrobnostmi: kartografickyden.upol.cz

Bezplatná registrace na seminář: ZDE

 

PROGRAM 13. KDO 2019

  9:30    Registrace

10:00    Zahájení (Vít Voženílek)

10:15    Mapy v tisku pohledem infografika (Jakub Zykl) 

Jakub Zykl se v současnosti se věnuji víceméně tvorbě magazínů ve společnosti MAFRA. S grafikou se poprvé setkal na ČVUT a už tehdy propadl kouzlu vektorů. Od roku 2007 se tento koníček stal jeho povoláním a nastoupil jako infografik do grafického oddělení časopisu TÝDEN.

10:45    Mapy v televizním zpravodajství (Jiří Michalička)

Jiří Michalička je šéfgrafikem ČT24. S problematikou map v televizním vysílání se setkal i v předchozích působištích v RFE/RL a v soukromé zpravodajské televizi Z1. Jedním z jeho koníčků jsou předpovědní modely a mapy počasí.

11:10    Mapy ve webovém zpravodajství: návrh, tvorba a publikace (Jan Cibulka)

Jan Cibulka, datový novinář Českého rozhlasu. Dříve na stejné pozici působil ve vydavatelství Economia. Věnuje se transparentnosti veřejné správy a právu na informace.

11:35     přestávka, občerstvení

12:00    Novinové předpovědní mapy počasí – nejhojnější tištěný kartografický produkt (všech dob)? (Jaromír Kolejka)

Jaromír Kolejka, geograf působící na Masarykově univerzitě v Brně. Vedle geografického výzkumu sbírá novinové předpovědní mapy počasí od roku 1995. Jeho sbírka přesahuje 200 kusů ze 45 zemí světa od většiny významných novin světa.

12:20    Kartografie a (nová) média – případová studie na meteorologické zpravodajství (Rostislav Nétek)

Rostislav Nétek, odborný asistent na Katedře geoinformatiky UP Olomouc, se zabývá webovou kartografií, geoinformatickými a webovými technologiemi. Je propagátorem open source technologií, zakládajícím členem sdružení osgeo.cz a členem odborné skupiny „Open source a open data“ při CAGI. 

12:40    Flash maps aneb mapy s krátkou délkou života (Radek Barvíř, Vít Voženílek)

Radek Barvíř, doktorand kartografie na Univerzitě Palackého v Olomouci, se ve svém výzkumu věnuje měření grafické náplně map a hodnocení zaplněnosti mapové kresby v závislosti na účelu mapy a také geoprostorového 3D tisku.
Vít Voženílek, vedoucí Katedry geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci, se dlouhodobě věnuje tematické kartografii a atlasové produkci. Je místopředsedou České kartografické společnosti a viceprezidentem International Cartographic Association.

13:00    Diskuse (moderuje Vít Voženílek)

14:00    Zakončení

 

zdroj: kartografickyden.upol.cz

Share
Share