GISportal
Jedeme i díky Vám

3. Forum of Geographic Information for Relief & Development (reportáž)

Ve Francouzském Chambéry se na začátku listopadu konala konference, která se specializovala na využití GIS v humanitární a rozvojové oblasti (3rd Forum of Geographic Information for Relief & Development). Jedním z hlavních pojících témat byla přítomnost Cloudu (podobně jako na Konferenci GIS Esri v ČR), online mapování, využití UAV pro mapování a open-source.

Na konferenci bylo celkem 125 účastníků z 11 zemí, a proto bylo více než na škodu, že velká část programu, který bylo také možno sledovat přes live streaming, byla ve francouzštině. I přes značnou jazykovou bariéru bylo možné postřehnout hlavní trendy, které nyní hýbou GIT humanitární komunitou.

Několik zákulisních informací z „coffee breaků“: Poté, co Esri koupilo GeoCommons, se chystají velké věci v ArcGIS Online a Esri slibuje revoluci v Online GIS. Tady se o tom hodně mluvilo a dokonce se objevoval i termín Online GIS 2.0 s tím, že Google pro ně (Esri) již nebude konkurencí. Během března by se v ArcGIS Online mělo objevit celosvětové pokrytí snímky IKONOS s přesností 1 m pro celý svět, 50 cm pro Evropu a 30 cm pro USA. Hodně prostoru bylo také věnováno bezpečnosti a dostupnosti cloud dat a celou diskuzi zajímavě shrnul zástupce Červeného kříže slovy: “There are no key ICRC (International Committee of the Red Cross) data in the Cloud.”, čímž mimo jiné potvrdil skeptické názory na dostupnost a především bezpečnost cloudových řešení.

Více informací o konferenci a časem snad i záznamy jednotlivých přednášek naleznete na konferenčním webu.

Share
Share