GISportal
Jedeme i díky Vám

3D modely z fotografií

V poslední době bylo představeno několik služeb, které umožňují tvorbu 3D modelů z obyčejných fotografií a to i z mobilního telefonu. V tomto článku Vám představíme dva, které nás zaujaly. Oba pracují s modelem Cloud Computing – tzn. že fotografie se zasílají na zpracování mimo Váš počítač a využívají Cloud Computing (více počítačů, spojených ve virtuální síti).

Microsoft vs. Autodesk

Microsoft představil službu z dílny Interactive Visual Media Group, která dokáže z několika i méně kvalitních fotografií vytvořit 3D model, který lze dále sdílet na internetu. Nejedná se o plnohodnotný 3D model, ale spíše o Silverlight objekt s prvky virtuální reality. Zatím se jedná o výzkumný projekt a více informací není známo. Vizualizaci si můžete prohlédnout na videu.

Na druhou stranu firma Autodesk představila mírně sofistikovanější produkt s názvem Photofly 2.0, který opravdu vytváří plnohodnotný 3D model, se kterým lze dále pracovat v dalších aplikacích jako jsou AutoCAD, Inventor, aj. Narozdíl od předchozího projektu umožňuje také sdílení na přístrojích firmy Apple – iPad, iPhone a iPod Touch. Krátkou ukázku můžete opět shlédnout na videu.

Znáte nějakou podobnou službu? Máte zkušenosti s těmito dvěma? Napište nám do redakce!

Share
Share