GISportal
Jedeme i díky Vám

6 let s GISportálem, proč bylo lehké začít a proč je těžké skončit.

Před šesti lety vyšel na GISportalu první článek (Crowdsourcing: síla davu) od jednoho z jeho zakladatelů Ondry Růžičky. Když se tak ohlédnu, co vše jsme za těch 6 let zažili, musím uznat, že to byl velký zážitek, který nám už asi nikdo nevezme, ale jaké to vlastně bylo před 6 lety a proč jsme GISportál zakládali?

Nebylo nás pět, ale čtyři (Ondře Růžička, Lukáš Marek, Vít Pászto a Jirka Pánek). Čtyři kamarádi z olomoucké geoinformatiky, kteří chtěli už během studia dělat něco víc. Všichni jsme v té době hltali časopis GeoBusiness a občas do něj také psali. Bohužel nám strašně vadilo, že informace z konferencí, či zajímavosti ze světa měly několik týdnů (v lepším případě), několik měsíců (v horším případě) zpoždění. Tak nás jednoho dne nenapadlo nic jednoduššího, než založit blog s výstižným názvem GISportal.cz. Za první rok jsme vypublikovali šílených 500 článků, tiskovek, rozhovorů a bleskovek. Google Analytics nám napočítal zobrazení stránek v řádech statisíců – a GISportal.cz stále rostl. Během našeho prvního roku jsme se stali mediálními partnery 12 konferencí a seminářů, např. GISáček, Sympozium GIS Ostrava, FOSS4G-CEE, Konference GIS Esri v ČR, aj., a spolupracovali jsme na řadě zajímavých projektů typu Krizová mapa Česka.

Po šesti letech máme přes 1500 puklikovaných článků, téměř 1,5M zobrazených stránek, skoro půl milionu návštěv a silnou skupinu sledujících jak na Facebooku, tak i na Twitteru. Podařilo se nám přemluvit ke spolupráci několik strašně šikovných kamarádů ze Slovenska (např. Pavel Krajčí), ale upřímně nám stále chybí lidé, které baví, jak psaní, tak GIS/Kartografie/DPZ/Geografie/apod. 

Pokud čtete GISportál již delší dobu, tak jste si všimli, že v podledních měsících jsme měli několik přestávek v pravidelném zpravodajství. Je zbytečné se asi vymlouvat, prostě stárneme :-), zakládáme rodiny, začínáme dřít, abychom zaplatili hypotéky a na koníčky (např. GISportal) je méně a méně času. Toto je takový malý apel na ty, kteří ještě studují a chtějí si vyzkoušet, jaké to je dělat něco nového, dostat se na zajímavé konference, dělat reportáže ve firmách, apod – napište nám – šanci dáme opravdu každému!

Pokud jste firma, určitě má smysl u nás inzerovat, nejen, že tak podpoříte jeden z posledních zpravodajských serverů o geoinformatice, ale také budete cílit na tu správnou skupinu čtenářů. V posledních letech se z GISportalu stává velmi populární web pro pracovní nabídky a dle našich informací firmy častou najdou někoho právě přes inzerát u nás – mimochodem, inzeráty s pracovními nabídkami jsou zdarma. 

V žádném případě neplánujeme GISportál ukončit, ale zároveň budeme rádi, když se k nám přidá nová mladá krev, někdo, jako jsme byli my před šesti lety, někdo, koho nebaví jen sedět v učebně a dělat buffer a clip 🙂

Všem ostatním (čtenářům, inzerentům, nadšencům, konkurentů, učitelům, přátelům a rodinám) děkujeme za těch 6 let podpory. Bez Vás bychom to už dávno zabalili. 

2c46a6812d4172548f97465658693b82

 

Share
4 komentářů
 1. Petr Šimáček napsal/a

  Všem, kdo se na provozu GISportalu podíleli či podílejí patří především velký dík nás čtenářů! Je úžasné, když vám někdo je schopen dodat novinky a zajímavosti ze světa geoinformatiky „na stříbrném podnose“. Moc díky za vaše úsilí a přeju vám ještě spoustu dalších plodných let!

 2. Jan Bojko napsal/a

  Souhlas. Také dávám palec nahoru a držím i ty ostatní prsty mančafte! Zaznamenal jsem, za ty roky v GIS segmentu, spousty snah o něco podobného, ale vy jste to dotáhli nejdál. Jste blesk (nemá dvojsmysl) v oblasti GIS informací!

 3. rostanetek napsal/a

  Jirko, Luky, Víťo, Růžo (i všichni ostatní) díky!

 4. FandaS napsal/a

  Skvělá práce, jen tak dále a díky za těch 6 let nelehké práce.

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna

Share