GISportal
Jedeme i díky Vám

Android: recyklace map z OziExplorer

Geomobilním nadšencům, kteří začínali s mapami na PDA za dob Windows Mobile 5 a později 6, určitě není potřeba představovat program OziExplorer. Jde o software, který existuje ve verzi pro PC i pro PDA s Windows Mobile. Svého času šlo o oblíbený nástroj, který jako jeden z prvních přinesl (nejen) turistické mapy do rukou “laické” veřejnosti. Mobilní verze dovoluje záznam trasy, navigaci k bodům i po vytvořené cestě a zobrazení vlastních rastrových mapových podkladů.
Desktopová verze programu OziExplorer slouží hlavně ke georeferencování naskenovaných map a jejich uložení do interních formátů *.ozf2 nebo novějšího *.ozfx3. K těmto souborům je vygenerován ještě jeden s koncovkou *.map, který obsahuje georeferenční údaje. 

 

Microsoft však trochu zaspal dobu a Windows Mobile byl odsunut na druhou kolej mobilních operačních systémů. V kapsách uživatelů tak nejčastěji najdeme operační systémy, jako je Android, iOS a Symbian OS. Co však s gigabajty map ve formátu ozf2 a ozf3? Pro operační systém Android rešení nabízí aplikace Androzic.

Androzic: OziExplorer v Androidu

Androzic je zdarma dostupná aplikace, která bez nutnosti jakéhokoliv převodu čte nativní formáty programu OziExplorer. Soubory stačí nahrát na paměťovou kartu do příslušné složky a aplikace si je sama načte a nabídne jako dostupnou vrstvu.

Program disponuje možností zaznamenávat prošlou trasu, ukládat body (stejně tak i načítat) a umožňuje navigaci po tzv. routách, což jsou předem připravené vektorové cesty. Routy je možné vytvořit převedením zaznamenané trasy. Pro ukládání využívá Androzic stejných formátů jako OziExplorer. Pro body je to *.wpt, prošlé trasy *.plt a pro routy *.rte. O převod z a do těchto souborů se spolehlivě postará například utilita GPSBabel, která podporuje spoustu dalších formátů.

Ukázka prostředí aplikace:

Androzic je plně přeložen do češtiny a nabízí široké možnosti nastavení chování programu. V současnosti je dostupný ve verzi 0.9.18b a snad se brzy dočkáme ostré verze 1.0 s vylepšeným uživatelským rozhraním. Stahujte zdarma z Android Marketu:

Share
Share