Animace radiace v Německu
Po březnovém zemětřesení v Japonsku, které zasáhlo jadernou elektrárnu Fukušima, je měření radiace velice často skloňovaným pojmem. Na GISportálu jsme o něm psali zde a o využití českého systému GINA při záchranných operacích pak zde.
Zajímavou vizualizaci hodnot radiace zveřejnil na svém blogu Marian Steinbach z Německa. Ten využil možnosti stažení dat ze Spolkového úřadu pro radiační ochranu (Bundesamt für Strahlenschutz – BfS). Tato data obsahují hodnoty více než 1750 Geigerových počítačů, které měří hodnoty gama záření.
Na videu, které zobrazuje vývoj radiace od půlky června do konce července 2011 je vidět, že (slabá) radiace je součástí každého našeho dne. Zajímavé je také to, že hodnoty radiace rostou ve „vlnách“. To je s největší pravděpodobností způsobeno deštěm, a i proto chce autor tohoto videa v další verzi přidat překryvnou vrstvu, obsahující informace o srážkách.
Z internetových stránek úřadu pro radiační ochranu není možné stahovat starší data, takže jak se změnili hodnoty radiace například po japonském zemětřesení se bohužel nepodíváme.