GISportal
Jedeme i díky Vám

Aplikace ukazuje Dvě Prahy (TZ)

Kudy tekla Vltava v době našich praprababiček? Kdy vznikalo Jižní město? Jak se proměnil Karlín od sametové revoluce v roce 1989? A co se změnilo ve vaší čtvrti?

Na webu www.dveprahy.cz nabízí pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) přehledné srovnání dvou různých podob Prahy: třeba leteckých snímků z roku 1953 se snímky o šedesát let mladšími. Nyní se aplikace ještě podstatně rozšířila – pracuje i s historickými plány Prahy od roku 1842 až do roku 1944. Lidé si tak mohou srovnat plány z minulosti s mapou aktuální, anebo třeba letecké snímky s libovolnými plány z první republiky i pozdějších období.

„Pražané mohou z aplikace snadno zjistit, jak vypadala jejich čtvrť v minulém či předminulém století,“ říká ředitel IPR Petr Hlaváček. Zveřejněné podklady je možné využít pro sledování urbanistického vývoje Prahy nebo třeba při nejrůznějších školních projektech.

IPR mimo jiné provozuje i server www.geoportalpraha.cz, kde jsou k dispozici nejrůznější mapové podklady. Každý si zde může online prohlížet například hlukovou mapu Prahy, která ukazuje míru hlukové zátěže v každé pražské ulici. Stejně tak je k dispozici cenová mapa nebo georeport (generátor všech dostupných informací o konkrétní lokalitě nebo pozemku) a mnoho dalších. „V budoucnu plánujeme zpřístupnit stejným způsobem i jiná témata, která prezentujeme na Geoportálu,“ dodává Hlaváček.

Ukázka z aplikace Dvě Prahy
Ukázka z aplikace Dvě Prahy

Share
Share