GISportal
Jedeme i díky Vám

ArcGIS 10.1 je venku

Očekávaný a dlouho dopředu avizovaný update pravděpodobně nejrozšířenějšího GISu od Esri  je nyní k dispozici jako verze ArcGIS 10.1. Nový ArcGIS má za cíl umožnit prostorové analýzy a digitální tvorbu širšímu spektru uživatelů a to i těch bez znalosti geografických informačních systémů. Nová verze slibuje hlubší integraci desktopu, serveru a také mobilních a webových aplikací. Se zavedením ArcGIS Online pro organizace je snadnější sdílení geografických dat  uvnitř i vně společnosti – zejména díky cloudu a spolupráci s CMS (systémy pro správu obsahu). Kromě vylepšení funkcionality dochází i k dříve oznámené změně pojmenování produktů.

Velké množství vylepšení a v nové verzi ArcGIS slouží k usnadnění tvorby a sdílení obsahu, zatímco ostatní vylepšují schopnosti software vizualizovat prostorové vzory a trendy v datech. Mezi hlavní výhody patří následující funkce:

  • Možnost editace jakéhokoliv prvku nebo komponenty mapy, včetně funkcí na úrovni metadat
  • Nové nástroje  prostorové analýzy, jako např. nástroje pro pro průzkum prostorové autokorelace, plošná interpolace nebo časo-prostorové analýzy
  • Funkce usnadňující práci s velkými rastrovými datovými sadami nebo leteckými snímky
  • Možnost zobrazení standardních souborů LIDARových dat (Log ASCII Standard) ve formě mračen bodů, povrchů i rastrů
Změny a vylepšení se samozřejmě týkají i serverových technologií. ArcGIS for Server umožní uživatelům proměnit prostorové zdroje (data i funkcionalitu) v rychlé a spolehlivé služby pro web, desktop i mobilní aplikace. ArcGIS for Server poskytuje oproti předchozím verzím následující výhody:
  • Podpora fyzické, virtualizované i cloudové infrastruktury a jejich kombinací
  • Nativně 64-bitová aplikace,která běží na Windows i Linuxu
  • Rychlejší a jednodušší instalace
  • Je univerzálnější a bezpečnější

ArcGIS 10.1 podporuje také celou škálu mobilních platforem. Podporovány jsou jak otevřené SDK (software developer kits) určené pro vývojáře, tak i koncové uživatelské aplikace, které lze přímo stáhnout z webových úložišť. Tyto aplikace mohou být použity pro přístup inteligentním webovým mapám i pro sdílení dat.

Pokud vás zajímá více podrobností o ArcGIS 10.1, pak navštivte stránky věnované této novince esri.com/whatsnew.

Share
Share