GISportal
Jedeme i díky Vám

ArcGIS StoryMaps Competition 2023

StoryMap Wind Erosion, jejímž autorem je Petr Zálešák student 1. ročníku doktorského studijního programu Aplikovaná a krajinná ekologie na Agronomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně zaujala a zvítězila v mezinárodní soutěži ArcGIS StoryMaps Competition 2023, kterou pořádala společnost Esri ve spolupráci s International Union for Conservation of Nature (IUCN).

Společnost Esri pořádá mezinárodní soutěž ArcGIS StoryMaps od roku 2019. V roce 2023 se soutěže zúčastilo rekordní množství účastníků, a to díky mimořádné spolupráci se společností IUCN. Příspěvky do soutěže dorazily z více než padesáti zemí po celém světě a pokryly všechny kontinenty. Soutěž byla v tomto roce zaměřena na dvě témata. První se týkalo příběhů o domorodých nebo lokálně řízených projektech, zatímco druhé se soustředilo na výzkumné projekty, studie a články. Do obou témat se mohli zapojit všichni (osoby, výzkumné organizace, soukromé firmy, univerzity,…), přičemž studenti měli svou vlastní kategorii v obou tématech. Esri vybralo do finále soutěže až deset nejlepších příspěvků a pět nejlepších studentských příspěvků v obou tématech. Zveřejnění finalistů proběhlo na GIS day 2023 a záznam z vyhlášení je dostupný zde: ArcGIS StoryMaps Competition – Esri Videos: GIS, Events, ArcGIS Products & Industries. Z finalistů následně odborná porota, složená z osmi hostujících porotců s různým zaměřením, patřící ke světové špičce, vybrala vítěze. Příspěvky, které se dostali do finále soutěže je možné najít pod tímto odkazem: 2023 ArcGIS StoryMaps Competition finalists

Studentským vítězem se StoryMap zaměřenou na větrnou erozi s názvem Wind Erosion se stal práve Petr Zálešák, který je v tomto ročníku soutěže jediným výhercem z Evropy. Na porotce největší dojem udělalo samotné téma práce spolu s jeho zpracováním a originalitou.

Autor textu: Petr Zálešák

Share
Share