GISportal
Jedeme i díky Vám

Atlas libereckých živých jmen (soutěž)

O projektu „Živá jména“, který je společným počinem Katedry českého jazyka a literatury a Katedry geoinformatiky a didaktiky informatiky Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické, Technické univerzity v Liberci, jsme reportovali několikrát. Nyní jejich atlas získal fyzickou podobu a vy si o něj můžete zasoutěžit!

Soutěžní zadání je následující: 

K pozoruhodným metaforickým jménům, avšak s poněkud širší platností, neomezující se navíc zdaleka jen na Liberec, patří označení „myší díra“. V tomto případě lze pochybovat, jestli jde vůbec o vlastní jméno. „Myší dírou“ se v podstatě rozumí jakákoliv nápadně úzká ulice, silnice či průchod. Na oslabení onymické funkce (tedy schopnosti jednoznačně identifikovat nějaký objekt) tohoto výrazu ukazuje i fakt, že v mapě liberekých živých jmen jej najdeme hned několikrát. Tipněte si, anebo zjistěte, kolik míst v Liberci jeho obyvatelé tímto jménem v mapě živých jmen označují?

Soutěž bude otevřena do konce listopadu – 30. 11. 2023 23:59 s tím, že 1. 12. 2023 vyhlásíme vítěze. V případě více správných odpovědí budeme z těchto odpovědí losovat vítěze, který získá jeden výtisk Atlasu libereckých živých jmen. 

Atlas si zamozřejmě můžete i koupit v e-shopu TUL.

 

Share
Share