GISportal
Jedeme i díky Vám

Bavíme se s Mapy.cz, aneb proč české mapy lžou?

V souvislosti s nedávnou aktualizací mapových podkladů na Mapy.cz, a to především s vrstvou turistických map, pro Vás máme letní minisoutěž. Pod tímto článkem naleznete printscreen turistické mapy Rudického propadání. Soutěž spočítá v tom, nalézt co nejvíce kartografických chyb na mapovém výřezu. Vaše odpovědi můžete posílat na email redakce (redakce@gisportal.cz), nebo vkládat jako komentář pod článek (tím ale umožňujete „opisování“ ostatním). Vítěz získá obdiv naší redakce a bannerovou reklamu na 2 týdny zdarma pro svoji firmu/katedru/projekt, apod. Uzávěrka soutěže je 31.7.2012!

Výřez z portálu Mapy.cz

Share
3 komentářů
 1. Pavel Žemlík napsal/a

  Dobrý den,
  očekávám, že v rámci férovosti připravíte podobnou soutěž i pro konkurenční mapy – mapy.google.cz, maps.bing.com a třeba i http://www.cykloserver.cz. Klidně na stejné místo.

  Když pominu neexistující silnici na Google z Jedonice do Rudic a její využití v plánovači pro auto (http://goo.gl/maps/EsN3), zkuste se podívat do lesů okolo…
  A pak třeba na komunikace na Google v Krkonoších (ale v podstatě kdekoliv) a pak použít plánovač. Naplánuje cestu z Harrachova k pramenu Labe i tam, kde nelze projít ani pěšky…

  Ale to asi Gisportálu nevadí ;-).

  S pozdravem
  Pavel Žemlík

 2. Adam Chvaja napsal/a

  Vážený pane Pánku,

  nevím, jakému účelu mají takovéto články sloužit, každopádně se však domnívám, že psát o někom/něčem veřejně že lže je již za hranicí slušnosti a (přinejmenším) pro odborný portál nevhodné.

  Tvorba (on-line) mapy je záležitost komplexní a poměrně složitá. Za fér přístup bych považoval srovnání s jinými existujícími řešeními a odborná debata na téma, jak se s tou kterou otázkou ten který portál popral, a nikoliv zesměšňování jednoho vybraného řešení řečmi o lhaní a svoláváním veřejného pranýřování.

  Za feedback, který povede k vylepšení naší služby Mapy.cz budeme rádi. A to i tehdy bude-li negativní. Proto prosím, pokud dostanete od odborné komunity nějaký (byť negativní) feedback, pošlete nám jej. Máme zájem naše Mapy.cz vylepšovat tak, aby byly co nejpřínosnější. Pokud nám s tím chcete pomoci, věřím, že jsou vhodnější způsoby než vyhlašování podobných „soutěží“.

  Za tým, co se na službě Mapy.cz podílí,

  Adam Chvaja
  produktový manažer Mapy.cz

 3. Jirka Pánek napsal/a

  Dobrý den nejen zástupcům Mapy.cz,

  děkuji za Vaše komentáře, musím to brát osobně jako ocenění, že tento článek byl natolik provokativní, že si vyžádal reakci hned dvou členů Vašeho týmu.

  Nejprve k názvu článku:
  Nikde jsem nepsal, že Mapy.cz lžou, ale poukazoval jsem na kartografické chyby. Co se týče názvu, jedná se o parafrázi známe knihy prof. Monmoniera – Proč mapy lžou?, kterou do češtiny přeložil RNDr. Petr Kubíček, CSc.
  Tím jsem tedy nechtěl říci, že lžete, ale jen že mapy (obecně) ne vždy pravdivě reprezentují realitu.

  Ohledně „férovosti“ a kritiky i jiných mapových služeb. Myslím, že na GISportalu se střídají články, které chválí, ale i kritizují různé poskytovatele mapových služeb. Např.:
  Google tančí mezi vejci (https://www.gisportal.cz/2012/07/8216/)

  Proč je Google zlo, aneb pomalé kroky k likvidaci OpenStreetMap v rozvojových zemích? (https://www.gisportal.cz/2012/02/proc-je-google-zlo-aneb-pomale-kroky-k-likvidaci-openstreetmap-v-rozvojovych-zemich/)

  Srovnání Google Maps a OpenStreetMap (https://www.gisportal.cz/2011/07/state-of-the-map-2011-den-2-bing-maps-vs-openstreetmap-kolik-stoji-ktera-mapova-sluzba/).

  Dále bych chtěl říct, že GISportal.cz je místo pro odbornou diskuzi uživatelů a ne jak píšete „zesměšňování jednoho vybraného řešení řečmi o lhaní a svoláváním veřejného pranýřování“.

  Co se týče feedbacku, rád Vám zašlu komentáře, které nám přišly do redakce, pokud o ně máte zájem.

  S pozdravem

  Jiří Pánek // GISportal.cz

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna

Share