GISportal
Jedeme i díky Vám

Bezpilotní letadlo i družicový věrnostní program. Kosmický inkubátor podpoří další čtyři firmy z ČR (TZ)

GroudCom, Mobis0ne, Uneeqly a Zaitra – to jsou čtyři startupy, které nově vstupují do inkubátoru Evropské kosmické agentury v Praze a v Brně. Získají díky tomu grant ve výši 50 tisíc eur, konzultace a poradenské služby od profesionálů z inovační agentury JIC a z CzechInvestu. Firmy tak mají možnost výrazně posunout rozvoj svých produktů – pozemní komunikační stanici, bezpilotní letoun, družicovou věrnostní aplikaci a satelitní aplikaci pro správu lesů.

Českou pobočku svého podnikatelského inkubátoru založila Evropská kosmická agentura v roce 2016 v Praze, o dva roky později ji s podporou inovační agentury JIC a Jihomoravského kraje doplnila také pobočka v Brně. Během uplynulých pěti let se do inkubátoru zapojilo 25 firem, ke kterým se nyní přidají čtyři nově podpořené firmy – GoundCom, Zaitra a Mobis0ne budou inkubovány v Brně, Uneeqly v Praze. „Za dobu fungování ESA BIC v České republice roste zájem o využití vesmírných technologií a s ním i kvalita přihlašovaných projektů. Inkubovaným firmám se daří získat investice a jsou úspěšné i v mezinárodních soutěžích a tendrech ESA,“ říká manažerka brněnské pobočky ESA BIC Markéta Filipenská z inovační agentury JIC.

Jedním z podpořených startupů je firma GroundCom Jakuba Lajmona, která se zaměřuje na malé satelity. „Aby mohly satelity fungovat a plnit úkoly, je potřeba zabezpečit jejich komunikaci se Zemí. Právě k tomu slouží pozemní stanice. My pracujeme na vybudovaní celosvětové sítě takových propojených stanic,“ vysvětluje mladý vývojář, podnikatel a zároveň držitel pilotního průkazu. „V ESA BIC Brno plánujeme tuto síť dotáhnout do fáze, kdy s ní bude možné obsluhovat první satelity našich klientů,“ dodává Lajmon s tím, že jejich vizí je poskytovat v budoucnu i propojení misí na Měsíc nebo Mars.

Další podpořenou firmou je Mobis0ne z Kunovic, za kterou stojí francouzský inženýr a zkušený expert na aerodynamiku Etienne Vandame. Navrhování dronů a letadel se věnuje 20 let. Inkubátor ESA BIC mu pomůže vyvinout kompletní bezpilotní letadlo včetně dokovací stanice odpovídající nové evropské legislativě, které bude nenáročné na spotřebu energie a náklady na provoz.

Do inkubátoru vstupuje i projekt Zaitra, který nastartovala loňská účast v soutěži Copernicus Hackathon. „Naším cílem je na základě družicových dat a umělé inteligence vyvinout nástroj, který pomůže vlastníkům anebo správcům lesů předcházet odlesňování a mapovat výskyt lesních škůdců a následky sucha,“ popisuje přínosy projektu Marek Marušin, který společně s Radem Pitoňákem a Martinem Javorkou za firmou Zaitra stojí. „Zároveň zkoumáme možnosti monitorování vegetace v okolí vysokého napětí. Dokážeme tak upozornit na hrozící nebezpečí výpadků elektřiny či lesních požárů,“ doplňuje Marušin.

Poslední inkubovanou firmou je Uneeqly, která vyvíjí marketingovou platformu nové generace pro cílení reklam na internetu. Nevyužívá k tomu žádná osobní data, ale družicovou navigaci. Uneeqly absolvuje inkubaci v pražském inkubátoru ESA BIC pod vedením CzechInvestu.

Share
Share