GISportal
Jedeme i díky Vám

Chcete létat s drony? Pak musíte znát vaše povinnosti!

Počet vlastníků dronů trvale narůstá a s přicházejícím jarem jich budeme na obloze vídat stále více. Víte však, jaká jsou základní pravidla pro provoz dronů? A plníte je? Pokud ještě nemáte jasno, nabízíme to nejdůležitější ze zákona č. 49/1997 Sb. o civilním letectví, ve kterém se nachází také doplněk X – Bezpilotní systémy.

1. Ačkoliv současné drony již mají dolet i několik kilometrů, povinností pilota je udržovat přímý vizuální kontakt s dronem. Představa, že s dronem obletím celou vesnici, je tak mylná. Vizuální kontakt musí být navíc udržován bez vizuálních pomůcek, takže výmluva, že dron má kameru a vy vidíte, kde je, neprojde. Pokud vám nebylo uděleno speciální povolení, toto pravidlo je nutno dodržovat.

2. Oblasti okolo letišť jsou dronům zapovězené. Naleznete je například na mapě Řízení letového provozu. Okolo letišť ale existují také zóny CTR (řízený okrsek letiště) a ATZ (letištní provozní zóna neřízeného letiště), které pokrývají v podstatě celou Prahu i Brno. Zde můžete létat s dronem až do vzdálenosti 5,5 km od letiště, ale pozor, jen do 100 metrů nad zemí.

Někteří z Vás se teď možná zalekli, že se svým dronem nesmíte létat téměř nikde v okolí svého bydliště. Tak tomu ale není. S dronem do zóny 5,5 km v okolí letiště nesmíte pouze tehdy, je-li Váš stroj těžší než 0,91 kg. Pokud má Váš dron tuto hmotnost, můžete do výše zmíněných zón bez jakékoli ohlašovací povinnosti. Stále ale platí pravidlo o maximální výšce 100 metrů a hlavně – bezprostřední okolí letiště je Vám zapovězeno. Ačkoliv se 0,91 kg může jevit jako nedostatečná hodnota, opak je pravdou. Většina populárních dronů má hmotnost nižší, než onen limit. Ani o překročení výškového limitu se bát nemusíte – drony mívají softwarově omezenou výšku vzletu na 90 metrů.

Ochranná pásma v okolí letiště v Brně

3. Při létání nad budovami a lidmi je nutno být ohleduplný. U letounů do 7 kilogramů musíte dodržovat bezpečnou vzdálenost od obydlí a osob, ale stanovujete si ji sami. Úřady doporučují jako bezpečnou horizontální vzdálenost dvojnásobek té vertikální. Pokud tedy vyletíte do 100 metrů, ve dvousetmetrovém okolí by neměl být žádný objekt ani člověk. Myslet je samozřejmě potřeba také na ochranná pásma vod, parků apod. Obecně platí pravidlo, že svoboda létání končí tam, kde začíná narušování svobody ostatních lidí.

4. Létat se nesmí tak vysoko, jak se vám zamane. Již výše stojí, že s malými rekreačními drony nesmíte vystoupat výše než do 100 metrů. Ve většině dronů je tento limit zanesený přímo ve firmwaru. Ve vyšších hladinách by navíc pilot mohl ztratit vizuální kontakt se svým strojem, čímž porušuje dříve zmíněné elementární pravidlo. Mimo zakázané a ochranné zóny může nicméně dron vyletět až do výšky 300 metrů. Zde už je ale relativně silný vítr a amatérským pilotům se létání v těchto výškách nedoporučuje. Tato zóna je navíc sdílena už i s piloty malých pilotovaných letadel.

5. Pokud váš dron není těžší než 25 kg, nemusíte jej nikam registrovat. V současnosti se ale připravuje mobilní aplikace, kterou si následně jako pilot dronu budete moci stáhnout a zanést do ní záznam o svém dronu a jeho létání. Dispečeři tak budou mít alespoň hrubou představu o tom, kolik dronů je aktuálně ve vzduchu. Vy na oplátku můžete zjistit, zda v blízkosti vašeho dronu není žádný další letoun, či zda se váš dron neblíží do zakázané oblasti.

6. Rozdíl mezi rekreačním a profesionálním dronem je momentálně pouze v tom, jak svůj dron používáte. Pokud chcete výtvory vašeho dronu zpeněžit, je nutné splnit všechny formální náležitosti a svůj dron ohlásit. Vztahy mezi profesionálními a amatérskými piloty stále nejsou úplně růžové a s narůstající konkurencí přibývá hlášení profesionálních pilotů o nesprávném používání dronu amatéry. Nezapomeňte tak dodržovat všechna pravidla z Dodatku X!

Zdroj: Živě.cz

Share
Share