GISportal
Jedeme i díky Vám

Co dělá Váš počítač, když na něm nepracujete?

V roce 1999 byl zahájen projekt SETI@home, který pomocí rozdělování výpočtů mezi dobrovolné uživatele systému analyzoval data, pocházející z radioteleskopu v Arecibu. Jednalo se v té době o službu podobnou crowdsourcingu, ale automatizovanou. Tento projekt byl 15. prosince 2005 ukončen, respektive převeden do BOINC.

Berkeley Open Infrastructure for Network Computing (BOINC) je software pro distribuované výpočty, který umožňuje provozovat projekty, jako je například SETI@Home. Tento software je svobodný s otevřeným kódem a je vydán pod licencí LGPL. BOINC je vyvíjen skupinou, která pochází z Kalifornské univerzity v Berkeley a je vedena Davidem Andersonem, ředitelem projektu Seti@Home.

Úspěch SETI@Home všechny přesvědčil, že distribuované výpočty se můžou použít i pro mnoho jiných výpočetně náročných vědeckých projektů. Záměrem BOINCu je umožnit badatelům různých oborů, například molekulární biologie, klimatologie, kryptografie nebo astrofyziky, jednoduchý přístup do výpočetní sítě osobních počítačů na celém světě s ohromným výkonem.

Ukázka programu SETI@home

BOINC je založen na myšlence, že po světě běží naprostá většina počítačů nevyužita. Moderní operační systémy dokážou tento nevyužitý výkon spotřebovat, aniž by došlo k výraznému zpomalení aplikací, které uživatel používá.

Mezi projekty nejvíce příbuzné vědám o Zemi patří bez pochyby ClimaPrediction.net, který jak již název napovídá se zaměřuje na vytváření předpovědních modelů pro klima na Zemi až do roku 2100 a srovnává své výsledky aktuálních klimatických modelů. Další geograficky zaměřeným projektem je Quake-Catcher Network , který se snaží vytvořit největší světovou síť seismologických senzorů a pro výpočty používá právě rozdělované výpočty mezi počítače po celém světě skrze Internet.

Pokud máte zájem zapojit svůj počítač do některého z projektů, můžete se registrovat přímo na výše uvedených stránkách a nebo pomocí českého portálu DarujSpravne.cz, kde existuje i sekce Daruj čas PC. Zde bude Vaše PC/Mac (abychom nikoho nediskriminovali) zapojeno do projektu World Community Grid (WCG), který vznikl na základě spolupráce společnosti IBM a United Device. Jedná se o rozsáhlou síť propojující téměř 2 miliony počítačů více než 500 tisíc dobrovolníků z 80 zemí světa.

Vědečtí pracovníci mají díky tomuto projektu jedinečnou příležitost využívat zdarma výpočetní výkon na úrovni 15. nejvýkonnějšího superpočítače světa, který by pro ně za jiných okolností nebyl dostupný. To specialistům napomáhá výrazně urychlit významné humanitární výzkumy. Od svého spuštění v roce 2004 poskytl projekt WCG humanitárnímu výzkumu již bezmála 390 000 let výpočetního času.

Mezi výzkumy, se kterými lidé zapojení do World Community Grid pomáhají, patří vývoj léků proti AIDS nebo horečce dengue, práce na vyšlechtění nových odolnějších odrůd rýže či projekty zaměřené na čistotu vody. Nedávno do WCG přibyl i projekt zaměřený na výzkum léků pro boj s nádory postihujícími především malé děti, tzv. neuroblastomy.

Co si o tomto principu myslíte? Znáte podobný přístup/projekt v GIS odvětví? Napište nám do redakce!

Share
Share