GISportal
Jedeme i díky Vám

Co leží na souřadnicích 0,0?

Přemýšleli jste někdy co leží na souřadnicích 0;0 – tedy v bodě kde se protíná rovník a nultý poledník?

Na tomto místě leží takzvaný „Null Island“, tedy „nulový ostrov“, případně „ostrov nul“. Jedná se o fiktivní ostrov o rozloze 1 m čtvereční uprostřed oceánu asi 1600 km od pobřeží Afriky. Koncepce tohoto ostrova byla představena tvůrci databáze Natural Earth, což je bezplatná sada GIS dat celého světa. Důvodem pro vytvoření tohoto ostrova je odhalování problémů při nesprávné transformaci souřadnic.

Přestože se jedná o fiktivní ostrov, je v databázi zahrnut jako „The Republic of Null Island“ a tato republika má dokonce svou vlastní vlajku a webové stránky. Tvůrci webových stránek uvádějí, že protože významná část mužské populace je barvoslepá, byla vlajka vytvořena speciálně tak, aby neobsahovala zelenou ani červenou barvu. Případní zájemci o návštěvu tohoto jistě krásného ostrova mohou kontaktovat ministerstvo turismu.

FlagProtože existuje mnoho souřadnicových systémů, existuje rovněž mnoho nulových ostrovů. Moc hezkou přehledovou mapu obsahující nulových ostrovů vytvořil Kenneth Field. Kromě nulových ostrovů jsou v mapě zobrazeny i nulová jezera. Celkem se jedná o 5716 bodů. Field rovněž uvádí, že v mapě není zobrazeno 471 „nulových černých děr“, tedy bodů které se do souřadnicového systému vůbec nevešly.

nillPo kliknutí na jednotlivé body se zobrazí informace o daném souřadnicovém systému. Na obrázku níže je vidět Null island pro WGS 1984. Mimochodem tvar ostrova (ostrovů) je odvozen z počítačové hry Myst.

null2A co je na místě o souřadnicích 0°0’0″ N 0°0’0″ E doopravdy? Bóje 13010 – Soul vlastněná a spravovaná PIRATA (Prediction and Research Moored Array in the Atlantic).

bojeA na závěr úkol pro naše čtenáře: Najdete Křovákův Null Island? Pokud ano, dejte nám o tom vědět v komentáři. Ideálně tak, abyste úplně neporadili dalším hledačům;)

krovak
Opravdu tam je;)

 

 

 

 

 

Share
Share