GISportal
Jedeme i díky Vám

Data Appeal – 3D vizualizace snadno a rychle

Služba Data Appeal umožňuje velice jednoduše a rychle vytvořit přehlednou 3D vizualizaci bodového tématu. Služba umožňuje zahrnutí animace, takže je možné zobrazit i změnu sledovaného jevu v čase.

Práce se službou Data Appeal je velice jednoduchá, ale pro tvorbu vlastní vizualizace je nutné se (zdarma) zaregistrovat. Pak už stačí jen importovat xls soubor s daty a můžete nastavovat parametry vizualizace. Podle informací na webových stránkách je vhodné využít pro import dat předem připravenou excelovskou šablonu. Ta obsahuje pole pro název tématu, souřadnice a hodnotu sledovaného jevu. Pokud chceme data animovat, je nutné vyplnit i časový rozsah jednotlivých záznamů.

Pokud máme tabulku připravenou, nahrajeme ji na stránky DataAppeal. Jednou z nevýhod této služby je to, že import a následná validace souboru je relativně časově náročná. V našem případě jsme službu testovali na počtu obyvatel v okresech ČR a validace souboru trvala téměř 5 minut.

Pokud je soubor korektní, můžeme přejít k samotnému nastavení parametrů vizualizace, které je velmi intuitivní. Na výběr jsou 4 vizualizační metody (koule, krychle, jehlan a špice). Samozřejmostí na nastavení velikosti těchto tvarů, jejich barvy, průhlednosti atd.

Pokud máme vizualizaci nastavenou, můžeme si ji zobrazit na samostatné stránce. Výhodou je snadné sdílení, kdy stačí jednoduše poslat odkaz na tuto stránku. Další možností je stažení kmz souboru pro Google Earth. Výhodou tohoto přístupu je možnost doplnění vizualizace o podkladová data (v našem případě by například bylo vhodné zobrazit hranice okresů, což přímo prostřednictvím Data Appeal není možné).

Pokud budete tuto službu zkoušet, můžete se pochlubit výsledky prostřednictvím komentáře pod článkem.

Share
Share