GISportal
Jedeme i díky Vám

Dejtip, Výmoly, Citysourced – crowdsourcingové geoaplikace

Vidíte rozbitou lavičku, grafity na zdi nebo výmoly na silnici? Víte o poškozeném osvětlení, rozbitém chodníku nebo poničené lavičce? Nyní máte možnost upozornit na problém a pomoci jej tak obci vyřešit. V zahraničí již velice rozšířený způsob jak efektivně a rychle odstranit závady v obci, se objevuje i u nás. Jedná se geoaplikace podporující přímou spolupráci občanů s vedením obcí jednoduchým způsobem. V článku se seznámíme se třemi vybranými projekty, které stojí za povšimnutí.

DEJTIP

Společnost Gefos ve spolupráci s firmou Intergraph CS připravili mobilní aplikaci na hlášení závad. Jedná se o projekt běžící již od dubna roku 2013, poprvé byl nabídnut zdarma v Českých Budějovicích, ale již se rozšířil i do ostatních měst, jako např. Havířov, Cheb, Tábor, Klimkovice nebo Lišov. Občané mají prostřednictvím této aplikace možnost upozornit na problémy ve svém městě. Společně s fotografiemi se odešle lokace z polohové služby mobilu, váš komentář, operační systém a typ mobilního zařízení. Pokud nelze přesnou polohu určit, uživateli je nabídnuta možnost zpřesnit polohu kliknutím do mapy. Ke svému tipu máte možnost zařadit kategorii závady. Aplikace Dej Tip přináší spojení chytrých telefonů a internetových služeb. Největší výhoda aplikace je, že občan nemusí čekat, než se dostane domů k počítači, ale může závadu odeslat rovnou z místa závady. Stačí mu pouze problém vyfotit, odeslat a jeho tip bude přesměrován přímo vaší obci. Na webovém portále pak může zasílatel nebo i kdokoliv jiný sledovat odstranění závady. Aplikace tak přispívá k usnadnění a urychlení vyřešení závady. DejTip je kompatibilní se systémy iPhone či Android.

Ukázka prostředí DejTip
Ukázka prostředí DejTip
Ukázka prostředí DejTip
Ukázka prostředí DejTip

VÝMOLY

Geoaplikace upozorňující na problémy a závady ve veřejném prostoru jsou moderní způsob komunikace s občany. Existují ovšem i další aplikace pracující na podobném principu. Projekt Výmoly je zaměřen na monitoring kvality silnic. Autoři označují Výmoly jako unikátní motoristický projekt mapující stav českých silnic. V letošním roce se projekt rozšířil i na Slovensko a do Maďarska. V roce 2011 vyhrál prestižní cenu Internet Effectivness Award IEA a v roce 2012 3. místo soutěže Appparade. Projekt se může pyšnit spoluprací s pojišťovnou Generalli nebo mediální podporou Českého rozhlasu Radiožurnál v rámci dopravního zpravodajství Zelená vlna. Na webových stránkách nalezneme další aktivity, jako např. každoroční soutěž o nejhorší díru ČR roku nebo se účastnit 1. výmolařského setkání. Aplikace je dostupná pro iOS a Android.

Ukázka prostředí Výmoly
Ukázka prostředí Výmoly
Ukázka prostředí Výmoly
Ukázka prostředí Výmoly

CITYSOURCED

V zahraničí, zejména v USA nebo Kanadě, jsou crowdsourcingové aplikace běžná věc a v každém větším městě najdeme podobnou aplikaci. Jedna z nejpoužívanějších se jmenuje „CitySourced“, vytvořená v Kalifornii s více než 13,8 miliony uživateli v roce 2012 hojně využívaná v Severní Americe, v Evropě, Austrálii nebo Asii. Aplikace je kompatibilní ve všech známějších operačních systémech pro chytré telefony jako iOS, Android, Windows 7 nebo BlackBerry. Produkt je neustále vyvíjen a je výsledkem spolupráce s městy. Většinou jsou to řešení šitá na míru, což je důvod, proč jich najdeme na Google Play dlouhý seznam. Webové stránky projektu slouží také jako formulář pro hlášení závad. V případě že člověk sebe nemá chytrý telefon, může ohlásit závadu také na webové stránce kliknutím do mapy a vyplněním příslušných informací. Kromě fotografie zde můžete pořizovat video či například v případě problémů s hlukem pořídit audio nahrávku. O slovenské aplikace Odkaz pre starostu či českém ZmapujTo, jsme již na GISportalu psali.

Prezentace CitySourced na konferenci ESRI:

Autor: Ivo Hintnaus

Share
Share