GISportal
Jedeme i díky Vám

Deset let smrtelných nehod v USA (interaktivní mapa)

Max Galka na svém webu Metrocosm publikuje různé projekty, které mapují život pomocí statistik a dat. V tomto případě vám představujeme interaktivní mapu, která mapuje spíše opak života – smrtelné automobilové nehody ve Spojených státech amerických v letech 2004 až 2013. V mapě je celkově zobrazeno přibližně 370 tisíc smrtelných nehod a data pochází z Fatality Analysis Reporting System (FARS).

Autor uvádí s odvoláním na FARS, že 58 % všech smrtelných nehod je zapříčiněno třemi faktory – řízení pod vlivem alkoholu (drogy a jiné látky nejsou zmíněny), nedodržením maximální povolené rychlosti a nevěnování pozornosti řízení. Právě tyto tři důvody jsou v mapě volitelně zobrazitelné. Pokud se podíváme na individuální příčiny smrtelných nehod v číslech, tak alkohol může za 31,1 %, rychlé řízení za 31,2 % a nepozornost za 17,6 % smrtelných nehod. U nepozornosti pak nehody spojené s použitím mobilního telefonu tvoří (pouze?) 14 procent. Ze všech smrtelných nehod je jich právě použitím mobilního telefonu způsobeno jedno procento.

overview
Zpět k mapě. Ta je vytvořena v Mapboxu s využitím knihovny D3.js a Leafletu, mapový podklad (asi nikoho nepřekvapí) je OpenStreetMap. V mapě je možno zobrazit výše zmíněné příčiny smrtelných nehod, dále kdo zemřel (řidič, chodec, cyklista aj.), jejich pohlaví a informace, zda se jednalo o dítě (osoba pod 16 let). Při maximálním oddálení je dobře patrný vzor nehod kopírující (celkem logicky) hlavní dopravní tahy v USA a nápadně připomínající mapy hustoty zalidnění.
Prostě vyzkoušejte sami.

Share

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna

Share