GISportal
Jedeme i díky Vám

Dobré umístění pro český tým ve Farming by Satellite Prize – Gratulujeme!

V srpnu jsme informovali o možnosti přihlásit se do soutěže Farming by Satellite. Přihláška Patrika Vítka a Jana Chyby (oba studenti doktorského studia na Katedře zemědělských strojů ČZU) byla vybrána mezi prvními deseti nejlepšími v soutěži.

Cílem soutěže je podpořit inovativní návrhy pro použití satelitní technologie ve zemědělství, pro zvýšení produktivity, výkonnosti a výnosu i ochranu životního prostředí. Český tým se se svým konceptem „Ochrana půdy s navigací GPS proti negativním následkům zemědelských strojů“ dostal do desítky nejlepších kandidátů. Vyvinul koncept pro optimalizaci jízdních pruhů a pohybů strojů v poli za účelem ochrany půdy a prostředků.

Mezinárodní porota, kterou tvoří Dr Andrew Speedy, Fernanda Guerrieri, Dr Jens Möller, Hans-Joachim Duch a Dr Andrea Graham přihlášky zhodnotila. První cena ve výši 10.000 Eur byla udělena Robertu Fillinghamovi z Velké Británie za jeho návrh internetového geografického fóra pro zemědělce. Druhá cena dotovaná 5.000 Eur putovala k Jonathanovi Bradbeerovi za optimalizaci sklizně sena – šetřící čas a pohonné hmoty. Třetí cena byla udělena Veronice Saizové Rubiové v částce 1.000 Eur za její inovatvní nápad použití satelitních pozic v kombinaci s rozpoznaním biomasy pomocí kamerového systému pro malé a středně velké vinice.

Celkem se soutěže, která se uskutečnila na základě iniciativy Evropské GNSS Agentury ve spolupráci s CLAAS agricultural machinery a Bayer CropScience, zúčastnilo 114 kandidátů z 25 zemí.

Zdroj: Farming by Satellite Prize Project

Share
Share