GISportal
Jedeme i díky Vám

Družice Sentinel 2 evropského programu Copernicus odstartovala a je bezpečně na oběžné dráze

Dnes v ranních hodinách byl na oběžnou dráhu vypuštěn Sentinel 2, druhá družice evropského programu Copernicus pro monitorování životního prostředí. Satelit o váze 1,1 tuny odstartoval na nosné raketě Vega z evropského kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně 23. června ve 3:52 SELČ. Video ze startu si můžete prohlédnout zde: http://www.esa.int/spaceinvideos/Videos/2015/06/Sentinel-2A_liftoff.

První část se od rakety oddělila 1 minutu a 52 vteřin po startu, druhá následovala z 3 minuty a 37 vteřin, resp. 3 minuty a 54 vteřin a třetí 6 minut a 32 vteřin. 7 minut a 42 vteřin po startu doručila horní část rakety Vega Sentinel 2 na jeho cílovou slunečně synchronní dráhu. Od této části rakety se družice oddělila 54 minut a 43 vteřin po startu.

Kontrolní tým v německém Darmstadtu krátce po startu převzal kontrolu nad družicí a pod jeho vedením Sentinel 2 rozvinul své solární panely. Po první fázi, která trvá zhruba tři dny, bude tým ESA kontrolovat a kalibrovat přístroje na palubě družice. Snímky by družice měla začít poskytovat za 3 až 4 měsíce.

Sentinel 2 doplní první z rodiny družic Copernicus, radarový Sentinel 1, který je na oběžné dráze od 3. dubna loňského roku. Na rozdíl od něj bude poskytovat optická multispektrální data celkem ve třinácti pásmech ve viditelné a infračervené čísti spektra.

Data všech družic Sentinel jsou volně a zdarma dostupná v několika různých úrovních předzpracování. Start druhé identické družice, Sentinelu 2B, je plánován ve druhé polovině r. 2016.

Zdroj: http://www.esa.int/Our_Activities/Observing_the_Earth/Copernicus/Sentinel-2/Second_Copernicus_environmental_satellite_safely_in_orbit

Více informací a technické specifikace k družici Sentinel 2: http://www.esa.int/Our_Activities/Observing_the_Earth/Copernicus/Sentinel-2/Introducing_Sentinel-2

Share
Share