GISportal
Jedeme i díky Vám

Envisat končí!

Již několikrát jsme informovali o problémech s družicí Envisat a včera ESA prohlásila misi družice Envisat za ukončenou.

Jen několik týdnů poté, co satelit Envisat oslavil na oběžné dráze své desáté narozeniny, se 8. dubna 2012 zcela nečekaně odmlčel. Navzdory velké snaze o obnovení kontaktu stejně jako intenzivnímu vyšetřování možných příčin selhání se spojení nepodařilo obnovit a ESA prohlásila misi za ukončenou.

Tým specialistů se pokoušel celý měsíc obnovit kontakt s družicí a pracoval s mnoha možnými scénáři problému. Navzdory množství pokusů o komunikaci a dlouhé řadě signálů vyslaných z různých pozemních stanic nebyla od družice Envisat zaznamenána žádná reakce.

Přitom před ztrátou kontaktu nedošlo k absolutně žádné události, která by nasvědčovala blížícím se komplikacím. Odborníci se přesto pokoušejí znovu a znovu projít zaznamenaná dat, aby si ověřili, zdali něco nepřehlédli.

S desítkou sofistikovaných přístrojů na palubě mohl Envisat pozorovat zemský pokryv, atmosféru, oceány či ledovce. Za deset let své aktivní činnosti vyslal několik tisíc terabajtů dat. Na základě těchto informací dosud vzniklo zhruba 2500 vědeckých publikací, které významným způsobem posunuly znalosti o naší planetě.

Share
Share