GISportal
Jedeme i díky Vám

EPSG.io vyhledávejte souřadnicové systémy interaktivně

Pokud pracujete s prostorovými daty a transformujete je, tak určitě znáte např. spatialreference.org, který vám umožní získat údaje o jednotlivých souřadnicových systémech (a projekcí) v nejrůznějších formátech zápisu. Nedávno pak byla švýcarskou společností Klokan Technologies, která má českého majitele, spuštěna nová webová open-source služba (a Chrome OS aplikaceEPSG.io. Hlavními tvůrci služby pak jsou Petr Přidal, Tomáš Pohanka a Radim Kačer.

Tato služba zjednodušuje vyhledávání vhodného souřadnicového systému pro kteroukoliv zemi na světě. Jde o praktický nástroj pro kohokoliv, kdo se zajímá o (digitální) kartografii a potřebuje zjistit přesnou zeměpisnou polohu v několika různých referenčních systémech. Kromě fulltextového vyhledávání více než 6000 souřadnicových systémů je možné použít také mapovou aplikaci. Všechny souřadnicové systémy a transformace mají svou webovou stránku a lze je také exportovat ve formě WKT, XML, OGC GML, Proj.4, JavaScript nebo SQL. Kromě toho je připraveno i API služby.

Projekt je postaven na oficiální databázi EPSG spravované  OGP Geomatics Committee a je koncipován jako open-source s kódem dostupným na GitHubu. V blízké budoucnosti je připravena také integrace EPSG.io s aplikací MapTiler nebo online službou Georeferencer.

EPSG.io

Share
Share