GISportal
Jedeme i díky Vám

EuroCarto2022 (reportáž)

Evropská kartografická konference EuroCarto22 sdružující všechny milovníky map se tentokrát konala na živo v krásných prostorách Technické univerzity ve Vídni od 19. do 21. září. O organizaci se podělila Mezinárodní kartografická asociace (ICA) s německou (DGfK), rakouskou (OKK), švýcarskou (SGK) a britskou (BCS) kartografickou společností. Zahájení konference proběhlo v neděli večer v nádherném Kuppelsaal, jehož strop vypadal jako spodek lodi. Úvodní slovo měl prof. Georg Gartner a dále promluvili prezidenti všech zmíněných společností – prof. Jochen Schiewe, prof. Wolfgang Kainz, dr. Mark Wigley a prof. Alexander Kent. Následoval proslov prezidenta ICA dr. Tima Trainora a na závěr generální tajemník ICA dr. Thomas Schulz vyzval všechny studenty, kteří letos získali stipendium, aby přišli dopředu. Dá se říct, že konference byla ukázkou dobré praxe podpory mladých a nadějných vědců, neboť velká část konferenčního programu byla prezentována právě studenty.

V den zahájení konference bylo možné navštívit připravené workshopy. Na výběr byla problematika storytellingu, kartografické generalizace pomocí PostgreSQL, big dat, atlas udržitelnosti a další.

V průběhu celé akce si bylo možné prohlédnout výstavu ve vstupní hale budovy univerzity, a připomenout si tak první lodní výpravu kolem celého světa. Výstava The Longest Voyage byla připravena ve spolupráci se španělskou ambasádou ve Vídni. Na přibližně 30 panelech byla popsána strastiplná cesta, kterou roku 1519 započal Fernao Magalhaes a Juan Sebastián del Cano 1522 dokončil.

Prezentace probíhaly od pondělí do středy ve dvou sálech najednou a byly sjednocovány do tematický celků. Často bylo těžké vybrat, kterému tématu dát přednost. Postupně to byly sekce topografická kartografie, toponyma, SDI, kartografické dědictví, tematická kartografie, polohové služby, generalizace, atlasová kartografie, multimediální kartografie, kartografické vzdělávání, vnímání a poznávání, kolaborativní mapování, teoretická kartografie, vizualizace a design a kartografické metody a aplikace.

V průběhu celé konference byly na chodbách vystaveny postery, dále 3 mapy šikovných studentů z ČVUT a v okolí Esri stánku mapy Sachy Schlumpfa. Jedna z jeho map skrývala soutěž spočívající v hledání skrytých předmětů v centru Vídně. Za nalezení všech předmětů bylo možné vyhrát mapu. Pokud chtěl někdo v hledání pokračovat, mohl se účastnit orientačního běhu, který probíhal celý den v nedalekém Resselpark. Poslední šancí na výhru bylo zapojit se do soutěže o novou knihu tematické kartografie Kennetha Fielda – Thematic Mapping: 101 Inspiring Ways To Visualiase Empirical Data. Dále bylo možné zastavit se u stánku rakouské kartografické společnosti nebo u stánku s pozváním na světovou kartografickou konferenci, která se bude konat příští rok v Kapském městě.

Na závěr každého konferenčního dne promluvila osobnost oboru v delším vstupu. Byli to Léa Bodossian, výkonná ředitelka neziskové organizace eurogeographics, která mluvila o významu práce kartografů na keynote s názvem Maps Matter, dále David Fairbairn, vedoucí lektor geoinformatiky na univerzitě v Newcastle, s teoretickým příspěvkem Developing a human-oriented paradigm for cartography. Závěrečný keynote přednesl Kenneth Field, akademický kartograf ve společnosti Esri, s názvem These are my maps. Show me yours. A následně bylo možné si jeho novou knihu koupit, pokud jste ji nevyhráli v soutěži. Závěrečného slova se ujal prof. Georg Gartner. Konference se účastnilo 280 lidí z 38 zemí, bylo prezentováno 128 prací a výzkumů, vyvěšeno 35 posterů, proběhlo 9 workshopů a bylo rozdáno 31 stipendií studentům. 

Daniela Valchářová

 

Mohlo by Vás zajímat

Share
Share