GISportal
Jedeme i díky Vám

Evropský trend mapy pro mladé cestovatele nyní i v České republice! (TZ)

Co jsou to mapy pro mladé cestovatele a čím jsou tak zajímavé? V roce 1971 vznikla první mapa pro mladé cestovatele v Kodani, postupně vznikla evropská organizace pojmenovaná USE-IT Europe. Tato organizace vytváří síť evropských měst, ve kterých vznikají mapy pro mladé cestovatele, momentálně je do projektu zapojeno 26 měst, ale každým rokem přibývají nové a nové mapy. Mezi nejznámější města zapojené do projektu USE-IT patří Brusel, Bruggy, Oslo, Drážďany, Porto, Varšava, Vídeň a další (více na use-it.travel). Mezi hlavní zásady USE-IT patří neziskovost a nekomerčnost projektů. Mapy měst jsou vytvářeny tamními mladými lidmi a doporučují ta místa, která jsou opravdu typická pro daná města a jsou oblíbená místními. To znamená, že nám tyto mapy nabízejí alternativu na klasické turistické průvodce a poskytují nám jiný pohled na navštěvované město. Další zásadou je, že musí být obsah map co nejvíce aktuální a měl by být napsán v jednoduché angličtině, aby byl dostupný pro co nejširší okruh uživatelů.

USE-IT projekt se pomalu rozvíjí i v rámci České republiky, letos vyšlo již druhé vydání mapy Prahy, které je vytištěno v nákladu 50 000 kusů a současně se nově připojila i Ostrava. V blízké době se očekává i mapa Plzně, která je už v poslední fázi tvorby.

Tento unikátní projekt se mladým Čechům velmi zalíbil a tak postupně vznikají po České republice týmy lidí, kteří pracují na mapách svých rodných měst, mezi tato města se zařadila Olomouc, Brno, Kutná Hora, Český Krumlov a České Budějovice. Tyto mapy můžeme očekávat v následujících letech.

Mapa USE-IT Prague 2012 je k dostání ve vybraných pražských hostelech, v infocentrech pražské informační služby, zahraničních USE-IT infocentrech a v nově otevřeném USE-IT Prague informačním centru na adrese Trojanova 3, u Palackého náměstí, zde můžete najít i ostatní mapy projektu USE-IT, jsou zdarma k dispozici.

Mariana Danielová

USE-IT Prague map designer and editor

Jůzit o.s.


Share
Share