Rozhovor s Gregem Bentley o GIS, českém katastru a o tom, proč se mu líbí v Praze
Počátkem tohoto týdne se nám dostalo cti a byli jsme pozváni na krátké setkání s panem Gregem Bentley, který navštívil Prahu před cestou na Geospatial World Forum v Amsterodamu. Z našeho setkání přinášíme krátky rozhovor.
Greg Bentley, ředitel společnosti Bentley Systems (CEO), se přidal v roce 1991 ke svým čtyřem bratrům, kteří společnost založili v roce 1984. V té době měla společnost pouhých 35 zaměstnanců. Dnes je Bentley Systems světovou jedničkou v oblasti softwarových řešení pro architekty, inženýry, stavaře a konstruktéry s téměř třemi tisíci zaměstnanci a ročním příjmem okolo 500 milionů dolarů. Společnost má své pobočky ve více než 45 zemích světa a 94 z 100 největších firem v oblasti projektování, inženýringu a provozu infratruktury využívá jejich software.
Greg Bentley má bakalářský titul z Pensylvánské univerzity a M.B.A. z Whartonské školy (součást Pensylvánské university). V současné době žije se svoji ženou Caroline na farmě v Chester County. Více informací o vedení firmy Bentley Systems naleznete na stránkách Bentley.
Greg Bentley: Jsem rád, že jsem opět v Praze a České republice, naposledy jsem tu byl v roce 2006, kdy se v Praze konala Evropská uživatelská konference Bentley. Ten den si dobře pamatuji, protože ve stejný den, kdy byla zahájena konference, bylo zahájeno i mistrovství světa ve fotbale v Německu. Česká republika tehdy hrála proti Spojeným státům a já jsem se obával, že jestli vyhrajeme, tak způsobíme mezinárodní incident, naštěstí jsme ale prohráli (smích). A to bylo naposledy, kdy jsem byl v Praze. (Česká republika porazila USA 3:0 – pozn. redakce).
Mezi zajímavosti mojí návštěvy Prahy patří také fakt, že zde působí softwarový vývojář světové třídy, se kterým velice úzce spolupracujeme, společnost FINE software – firma, která byla založena před 22 lety a soustředí se na výrobu stavebního softwaru, programy na statiku a dimenzování staveb, a za těch 22 let se z ní stala firma světového formátu.
Jaký význam má pro firmu Bentley český/středoevropský trh? Jaký je podle Vás potenciál jeho dalšího vývoje, především s ohledem na rostoucí pozici asijských zemí a hlavně Číny?
Greg Bentley: O tomto regionu přemýšlím velice často a je tomu tak především proto, že když Česká republika začínala, nebyl zde téměř žádný softwarový trh. Bylo tomu tak jednoduše proto, že zde software buď nikdo neprodával, anebo byl získáván ilegálně. Toto období bylo však velice krátké a nyní je Česká republika velice kvalitním trhem a já ji jako příklad používám často například v souvislosti s rozvojovými zeměmi, kde se firmy obávají softwarového pirátství. Můj argument většinou bývá, že období softwarového neklidu může být velice krátké a my bychom měli být trpěliví a připraveni investovat v takovém prostředí a využívat podobných příležitostí. Česká republika je pro nás zajímavý výchozí bod pro naše obchodní aktivity na východ od vašich hranic, a to například v Bulharsku, Rumunsku či Makedonii. Nesmíme však ale zapomínat i na Polsko, což je také velice zajímavý trh.
Jak se podle Vašeho názoru změnil GIS za posledních 10 let a jaké vidíte hlavní trendy do budoucna?
Greg Bentley: Podle mého názoru je hlavní změnou, že z GIS se stalo gIS, a pro mě “g” znamená Google a poté i geoprostorové technologie, které jsou všude kolem nás, ale jsou spíše nástrojem než samotným cílem. Tedy alespoň ne tím cílem, kam směřujeme my v Bentley Systems a způsobem, jak my používáme geoprostorové technologie, zejm. pro projekty, které se týkají infrastruktury a způsobu, jak zlepšit naši planetu, naši ekonomiku a životní prostředí zároveň.
Geoprostorové technologie se staly více robustními a méně specializovanými. Velmi důležitá je i skutečnost, že díky možnostem laserového skenování a z něj vycházejících mračen bodů (point clouds), je možné mít 3D model jakékoliv infrastruktury. Tento model může snadno sloužit jako operační model a neexistuje důvod, proč nemít data týkající se infrastruktur ve 3D a užívat je jako hlavní model ve 3D.
Co se týče budoucnosti, všude se nyní mluví o informační mobilitě a o zařízeních jako je iPad či iPhone nebo také o senzorových sítích. Vše se v současnosti propojuje, ale všechny tyto jsou technologie jsou spíše “consumers-oriented” a jejich využití v inženýrských sítích a projektech vyžaduje pouze speciální software. My tedy nemusíme vymýšlet zcela nové technologie, jako spíše jen přicházet na nové způsoby jejich využití. V současnosti díky tomu prožíváme opravdu velmi vzrušující období.
Trh s geoprostorovými programy již není jen otázka vašeho stolního počítače, tyto technologie jsou všude kolem nás. Již nyní si můžete stáhnout naše aplikace do iPadu. Dám vám jen jeden příklad: „Pokud máte digitální 3D mapu města a máte, jak je v České republice časté, dobré mapy inženýrských sítí, můžete využít svůj iPad pro virtuální průzkum/výkop a když jím pohybujete tak na obrazovce vidíte, kde se v podzemí jednotlivé sítě nacházejí a kde je tedy možné nebo nemožné kopat“. Tato data můžete ještě vylepšit využitím podzemních radarů a mračna bodů dále použít jako datový zdroj pro další analýzy a vizualizace. A to je podle mého názoru situace, jak bude vypadat budoucnost správy inženýrských sítí a infrastruktury. K tomuto stavu se postupně dostáváme přidáváním prostorových souřadnic k již existujícím informacím o inženýrských sítích. Data se postupně stávají trojrozměrnými a počítače dokáží takovéto datové modely vytvářet v reálném čase, tzn. že nemusíte mít vše předchystané, ale počítač vytváří datový model, jakmile jej potřebujete, a na data si sahá z různých zdrojů a online. Data pak můžete dokonce sledovat v mobilním zařízení. Data již existují, zařízení také a poslední součástí, která chybí, je software, který by to vše zvládl a je velice vzrušující být součástí změny v chápání prostorových dat.
Myslíte si tedy, že nedávná akvizice společnosti Pointools změní předchozí strategii firmy Bentley a budete se nyní více orientovat na 3D datové modely, mračna bodů a využití těchto dat ve správě inženýrských sítí?
Greg Bentley: Věřím, že možnost mít 3D data spolu s leteckými snímky je natolik základní, že to změní chápání datových modelů jako takových. Největší výzvou spojenou s mračnem bodů, což je mimochodem stejná výzva, která byla před lety spojena s rastrovými daty, je jejich velikost. Nyní nám to přijde komické, že data o velikosti jen několik MB byla kdysi obrovská, ale nyní čelíme stejnému problému, jen s tím rozdílem, že data z laserového skenování nejsou v řádech MB, ale GB, což se vám těžko vleze na USB flashdisk. Důvod, proč jsme provedli akvizici s Pointools je, že jsme věděli, že mračna bodů jsou natolik obrovská, že bez způsobu správy těchto dat nebude možné s nimi efektivně pracovat a používat je opakovaně a ne pouze jednorázově.
Co je nyní průlomové a Bentley Systems to ohlásí na konferenci příští měsíc, je náš ProjectWise Collaboration Server, který bude umět pracovat s daty z laserového skenovaní tak, že bude vysílat do aplikace pouze potřebný výřez dat, na kterém pravě pracujete a který je v danou chvíli zapotřebí. Takže místo gigabajtů dat bude operátorovi zaslána jen ta správná porce několika megabajtů, což je velice razantní změna, která umožní provádět potřebné operace i v terénu. Tato změna opravdu umožní běžné využití mračen bodů a my věříme, že tato inovace bude průlomová, protože přinese 3D modely do terénu a budou tak přístupné všem – kdykoliv a kdekoliv. Věříme, že tím pomůžeme budovat bezpečnější svět.
Kterou oblast GIS máte Vy osobně nejraději?
Greg Bentley: Zrovna se chystám na Geospatial Forum (příští týden v Amsterodamu – pozn. redakce) a téma mojí přednášky budou podpovrchová data. Myslím si, že bude velice zajímavé a také zábavné mluvit o tomto tématu zrovna v Nizozemsku, které leží z velké části pod hladinou moře a já se zde chystám přednášet o záporných hodnotách výšek a podzemních informacích, kde jsou umístěny inženýrské sítě. A toto je přesně oblast, která mě osobně velice fascinuje. Sám nevím, proč mě tak přitahuje podzemí, ale nejspíš se mi libí právě možnost, že když přidáte třetí rozměr můžete jít nejen do kladných, ale také do záporných hodnot výšek, resp. hloubek. Pokud bychom byli schopni pracovat efektivněji s inženýrskými sítěmi v podzemí, dovedete si představit, jak by to všem zjednodušilo život – stačí se podívat např. na dopravní zácpy v Praze spojené s opravou inženýrských sítí, apod.
Co myslíte, že byste dělal, kdybyste nebyl ve firmě Bentley Systems?
Greg Bentley: Je možná překvapivé, že moje první softwarová společnost, kterou jsem založil, se věnovala modelování finančních trhů. Moji bratři jsou inženýři, takže jim moje programování k ničemu nebylo, ale mě se povedlo vyvinout finanční modely, které modelovaly chování trhu a burzy, takže bych velice pravděpodobně stále dělal tuto práci. Ale jinak jsem velice rád, že dělám to, co dělám.
Takže byste neměnil?
Greg Bentley: (Smích) Jsem příliš starý na to, abych měnil. A asi bych jinak neměl ani tu možnost přijet například sem do Prahy a navštívit ČÚZK, jednoho z našich největších uživatelů (2. světově největší uživatel softwaru Microstation s 3 miliony hodin provozu Microstation za rok – pozn. redakce) a vidět originální “inženýrské” mapy Prahy z roku 1720, ze kterých můžete vidět, že již v roce 1720 byla Česká republika velice pokročilá v prostorových technologiích.
Co byste vzkázal studentům a čtenářům GISportálu?
Greg Bentley: Jsme si celosvětově vědomi, že existuje velké množství studentů tzv. STEM věd (Science, Technology, Engineering and Math – pozn. redakce), kteří sice začnou kariéru v těchto oborech, ale později zjistí, že tyto obory jsou obtížné a možná i trochu nudné a raději volí jinou profesní dráhu a poté prostě nemohou přispět ke zlepšování života na naší planetě, což se my v Bentley Systems snažíme dělat s pomocí geoprostorových nástrojů.
Osobně si myslím, že jako softwarová firma se snažíme pomoci vylepšit vzdělávací proces budoucích inženýrů dodáváním praktických dat, ukázek a nejnovějšího programového vybavení tak, aby vzdělávání bylo zábavné, 3D a zajímavé. Rád bych motivoval současné studenty, aby zůstali v oboru, který si vybrali a pomohli nám udělat geoprostorové vzdělávání zajímavější a věřím, že náš software jim k tomu pomůže.