GISportal
Jedeme i díky Vám

GateWing – další vývoj v leteckém snímkování pomocí UAV?

Před více než rokem jsme publikovali jeden z našich prvních článků a to Letecké snímkování je extrémně drahá záležitost, nebo snad ne?, který rozproudil mnoho diskuze o tom, jaká je vlastně použitelnost snímků z UAV zařízení. Nyní se k tomuto tématu vracíme s představením bezpilotního letounu GateWing X100, který vyvýjí belgická firma GateWing, člen skupiny Trimble.

GateWing X100

GateWing X100 je pouhé dva kilogramy těžké letadlo, které má rozpětí křídel jeden metr a je vyrobeno z polypropylenu a je vystuženo karbonem. Energii mu dodává vnitřní baterie. Letadlo je plně automatické a na jedno nabití dokáže nasnímkovat až několik kilometrů čtverečných. Jeho letová hladina je 150 m a dokáže zachytit snímky v rozlišení 5cm/pixel.

Největší výhodou tohoto systému je relativní jednoduchost a uživatelská přívětivost. V rámci balíčku je software na spojování leteckých snímků a tvorbu DSM modelů (digital surface model). Největší nevýhodou, jak už to většinou bývá, je cena, která se pohybuje okolo 50 tis. EUR. Podle výrobce jsou data z tohoto systému srovnatelná s kvalitou dat z LiDARu.

Ukázka výstupu z GateWing X100

Více informací o tomto systému Vám poskytne firemní video. Napište nám, jestli byste si za tuto cenu pořídili takový přístroj. Proč ano/Proč ne?

Alternativou mohou být UAV přístroje z dílny nadějného švýcarského start-upu senseFly, který prodává svoje modely za 9, resp. 18 tisíc EUR.

Ukázka senseFly produktu za cca 225 000 Kč.

Share
9 komentářů
 1. James napsal/a

  Geodis toto letadlo má a nabízís ním služby…

  1. redakce napsal/a

   Super, diky za info, za kolik jej Geodis prodává, nebo jen provadí mapování? Nemáte s tím praktickou zkušenost, která by stála za reportáž?

   1. James napsal/a

    Geodis s ním provádí jen mapování, zkušenosti s ním mám osobní a praktické – létání, včetně dalších dvou Dronů, které nově vlastní Geodis…Jsem manažerem pro UAV v Geodisu 🙂

    1. redakce napsal/a

     Aha :-), tak to si rika minimálně o reportáž…máte zájem?

     1. James napsal/a

      můžem se domluvit po mailu 🙂

   2. GEOTRONICS Praha napsal/a

    Autorizovaným distributorem mapovacího systému Gatewing (spadá pod Trimble) v ČR je výhradně firma GEOTRONICS Praha.
    Zajímavá reportáž z veřejné prezentace a ukázkového letu bude brzy k dispozici.

 2. Jakub Miřijovský napsal/a

  Zdravím diskutující,
  pár komentářů i když nejsou asi zcela pochvalné:

  – letadlo, které Jirka představuje, není žádná horká novinka. Na trhu je už více než rok a měl jsem tu čest ho už vidět na vlastní oči.

  – Já se UAV fotogrammetrií zabývám už více než tři roky a jsem první v ČR, který se tomu začal věnovat. V té době byly všichni v mém okolí skeptičtí a nikdo nevěřil že to je použitelné. Dnes jsem rád, že jsem u toho vydržel a také jsem rád, že se tomu začali věnovat i další firmy a univerzity v ČR (např. s Václavem Šafářem jsem v kontaktu a debatujeme o tom).

  – Nicméně, a ať to prosím Jirka nebere špatně, ale kdyby chtěl Jirka reportáž o UAV systémech ve fotogrammetrii, tak mohl kdykoliv přijít za mnou. Může se mnou popsat desítky stran…Ví že se tomu už roky věnuji a navíc sedíme kousek od sebe.

  – v žádném případě si nedělám žádné právo na to že já jsem ten jediný a nikdo jiný – naopak těší mě, že se i u nás konečně po letech přidali další subjekty. Na druhou stranu, trochu neskromně řeknu, že v této oblasti mám za sebou více než tříletý výzkum a taky mám k tomu co říct…

  Jakub

 3. James napsal/a

  To asi nikdo nepochybuje, nicméně v Geodisu máme každodenní praktické zkušenosti s třemi typy Dronů, z čehož jsme jeden sestavili a zbylé dva jsou nejpoužívanější na světě – každý pro úplně jiný účel, včetně toho o kterém je článek, což je jediná reakce co se týká článku, dále výzkum i pro samotný Gatewing, školení a práce s různými typy senzorů apod, je toho také na spoustu stránek a Vašek Šafář pracuje přímo v našem týmu 🙂 To je z mé strany vše a věcně k tématu Gatewing…

 4. Jakub Miřijovský napsal/a

  Co dělá Geodis vím moc dobře a dělá to opravdu dobře. Já mám s Geodisem moc dobrou spolupráci a jsem za to rád. To popíchnutí bylo směřováno čistě a jenom na Jirku Pánka, kterého tato oblast také zajímá, ale omlouvám se, že to musím říct, trochu přehlíží práci v UAV, která mu vzniká pod rukama na jedné univerzitě. A jiný článek v podobě UAV zde nebyl, tak jsem napsal komentář zde.

  Ale máte pravdu Jamesi: ať se tedy bavíme také trochu fakticky:

  Toho dróna, kterého zmiňujete jako nejpoužívanějšího na světě také používám a je veliká spokojenost. Co se zkontaktovat jiným způsobem a pobavit se na naše společné téma. Myslím, že si vzájemně můžeme říct mnoho zajímavých odborných nápadů.

  Zdraví
  Jakub

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna

Share