GISportal
Jedeme i díky Vám

GateWing – další vývoj v leteckém snímkování pomocí UAV?

Před více než rokem jsme publikovali jeden z našich prvních článků a to Letecké snímkování je extrémně drahá záležitost, nebo snad ne?, který rozproudil mnoho diskuze o tom, jaká je vlastně použitelnost snímků z UAV zařízení. Nyní se k tomuto tématu vracíme s představením bezpilotního letounu GateWing X100, který vyvýjí belgická firma GateWing, člen skupiny Trimble.

GateWing X100

GateWing X100 je pouhé dva kilogramy těžké letadlo, které má rozpětí křídel jeden metr a je vyrobeno z polypropylenu a je vystuženo karbonem. Energii mu dodává vnitřní baterie. Letadlo je plně automatické a na jedno nabití dokáže nasnímkovat až několik kilometrů čtverečných. Jeho letová hladina je 150 m a dokáže zachytit snímky v rozlišení 5cm/pixel.

Největší výhodou tohoto systému je relativní jednoduchost a uživatelská přívětivost. V rámci balíčku je software na spojování leteckých snímků a tvorbu DSM modelů (digital surface model). Největší nevýhodou, jak už to většinou bývá, je cena, která se pohybuje okolo 50 tis. EUR. Podle výrobce jsou data z tohoto systému srovnatelná s kvalitou dat z LiDARu.

Ukázka výstupu z GateWing X100

Více informací o tomto systému Vám poskytne firemní video. Napište nám, jestli byste si za tuto cenu pořídili takový přístroj. Proč ano/Proč ne?

Alternativou mohou být UAV přístroje z dílny nadějného švýcarského start-upu senseFly, který prodává svoje modely za 9, resp. 18 tisíc EUR.

Ukázka senseFly produktu za cca 225 000 Kč.

Share
Share