GISportal
Jedeme i díky Vám

Geodata Hackathon: Nové aplikace a mapové analýzy zlepší život Pražanů (TZ)

Pražané od minulého týdne snadno zjistí, jak se liší cena pozemků v různé vzdálenosti od metra, či se mohou podívat, ve kterých městských čtvrtích je nejlepší přístup ke službám, jako jsou zastávky MHD a dětská hřiště. Šest podobných analýz a zárodků aplikací vzniklo během víkendového maratonu, na kterém programátoři pracovali s územními daty v Praze a hledali nápady na nové služby pro lepší život v hlavním městě. První pražský geodata hackathon uspořádal Fond Otakara Motejla spolu s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Za méně než 48 hodin zvládli vývojáři vytvořit například analýzu cen pozemků, která ukazuje, jak se na cenách stavebních parcel projevuje blízkost stanic metra a vzdálenost od centra. Na dostupnost služeb se zaměřila Mapa kvality života a do fáze prototypu se dostala aplikace Parkovací asistent, která usnadní orientaci v parkovacích zónách z mobilu i webu. Analýza zastíněnosti pražských hřišť na příkladu Jižního města vizualizuje, jak zástavba a zeleň ovlivňují stinnost.

Vývojáři mohou využít další dvě aplikace. Projekt Kontakty na úřady formou API nabízí adresy a otevírací dobu všech českých úřadů a na příkladu pražských městských částí ukazuje možnosti jejich využití. Pražský GeoData prohlížeč zase zpřístupňuje prostorová data ve formátech KML, GML a SHP.

Více informací o vzniklých službách najdete zde.

Pražský hackathon, který je prvním podobným počinem, na kterém se podílí instituce veřejné správy, reaguje na rozšiřující se trend otevřených dat. Taková data jsou publikována ve strojově čitelné podobě a s licencí, jež umožňuje jejich další využití.

Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že právě pro města mají otevřená data velký potenciál. Například zveřejnění dat o londýnské dopravě přineslo více než 500 nových aplikací, které usnadňují Londýňanům každodenní dojíždění. Ve Vídni zase vznikla kalkulačka porovnávající ceny nájmů v různých čtvrtích nebo mobilní aplikace ukazující, kde lze zaparkovat.

“Chceme podobnou informační revoluci přinést do Prahy a dalších měst. Na hackathonu jsme propojili komunitu IT nadšenců se správci pražských dat, aby společně prozkoumali, jak informace co nejlépe využít,” řekl Jiří Knitl, manažer Fondu Otakara Motejla.

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy publikuje a spravuje celou řadu zajímavých dat o kvalitě života v hlavním městě. „Chtěli jsme vytvořit prostor pro využití vybraných městských dat lidmi, kteří mají invenci, technologické znalosti i to správné nadšení pro věc. Setkání, za jehož zorganizování můžeme poděkovat Fondu Otakara Motejla, i výsledky samotné jsou rozhodně inspirující,“ doplnil Jiří Čtyroký, ředitel Sekce prostorových informací IPR Praha.

Zdroj: Nadace OSF Praha

Share
Share