GISportal
Jedeme i díky Vám

GeoEye touží po DigitalGlobe – nabídla akvizici

Čtvrtého května nabídla společnost GeoEye zabývající se geoinformacemi hlavně v podobě družicových snímků akvizici podobně zaměřené společnosti DigitalGlobe. Výkonný ředitel a president GeoEye, Matt O’Connell, poslal dopis svému protějšku, Jeffrey R. Tarrovi, s nabídkou na sloučení obou společností. Zdůrazňuje v něm, že nově vzniklá společnost se stane světově největší „flotilou“ komerčních satelitů, jež pořizují snímky s vysokým rozlišením. Nová společnost by pak měla větší šanci naplňovat požadavky svých zákazníků (hlavně americké vlády) a bude mít větší prostředky pro nové investice mj. do technologicky nejpokročilejších družic. Ředitel Matt O’Connell dodáva: „Tento návrh přináší výjimečnou přidanou hodnotu pro velitele vojsk, pro rozhodovací procesy na národní úrovni, pro civilní uživatele a další, kdo potřebuje neklasifikované družicové snímky. Akvizice také přinese výhody pro daňové poplatníky, protože pomůže vládě USA najít způsob, jak se dostat ke kvalitním informacím za stále se snižujících finančních prostředků. Ze spojení firem navíc vydělají akcionáři obou společností.“

Výkonný ředitel a president GeoEye Matt O’Connell

A teď trocha byznysu, který se schovává za vznešenými myšlenkami prosperity. Navrhovaná akvizice přinese akcionářům DigitalGlobe celkem 17 dolarů za akcii, což je rozděleno na 8,5 dolaru hotově a 8,5 dolaru v akcii GeoEye. Anebo zhruba třetinový podíl (přesně 0,3537) v akcii GeoEye za každou vlastněnou akcii DigitalGlobe. To je v propočtu asi o 26 % více než je současná cena akcií DigitalGlobe (k 3. 5.2012), čili zhruba čtvrtinový výnos. Samozřejmě vše je komentováno tím, že to umožní akcionářům DigitalGlobe podílet se na dynamickém růstu nově spojené společnosti v budoucnu.

Výkonný ředitel a president DigitalGlobe Jeffrey R. Tarr

Ve zveřejněném dopisu se píše o již dřívější konverzaci obou šéfů těchto společností s tím, že Jeffrey R. Tarr z DigitalGlobe si také uvědomuje, že sloučení společností znamená pozitivní změnu na trhu. Podle dopisu byla již také ze strany GeoEye provedena předběžná analýza, jestli toto sloučení není ve sporu s antimonopolním zákonem. Zajímavé je také to, že na pomoc s transakcí byla mj. najata světoznámá investiční společnost Goldman, Sachs & Company. No budeme všichni zvědaví, zda-li nakonec ke sloučení firem dojde, anebo se najde nějaké jiné (nebo žádné) řešení a hlavně na to, jaké to přinese konkrétní výsledky. Sledujte i nadále GISportal.cz a nepřijdete o nejnovější informace ze světa geoinformatiky.

Share
Share