GISportal
Jedeme i díky Vám

Geografie Wikipedie

Pamatujete si ještě na náš článek Jeden den na Wikipedii, který ukázal, jak probíhala editace Wikipedie v průběhu jednoho „typického dne“. Dnes tu máme podobnou záležitost a rádi bychom vám představili projekt se jménem Mapping Wikipedia. Projekt má na svědomí tým TraceMedia společně s Markem Grahamem a Bernie Hoganem z Oxford Internet Institute a jeho cílem je poskytnout nástroj, který by lidem umožnil prozkoumat kde a co je představeno v celosvětově velmi populární encyklopedii Wikipedia.

Protože je Mapping Wikipedia součástí projektu, který zkoumá situaci Wikipedie na Blízkém východě a v Severní Africe, tak je v současnosti k dispozici možnost prozkoumávat geotagované příspěvky z Wikipedie v arabštině, egyptské arabštině, angličtině, perštině, francouzštině, hebrejštině a svahilštině. Nástroj kromě jednoduchého měřítka, kterým je počet článků umožňuje prozkoumávat i některé další vlastnosti jako je počet slov ve článcích, datum vytvoření, počet autorů nebo počet obrázků, linků, atd.

A jak tedy mapa mapující geografii Wikipedie ve své současné podobě technologicky funguje? Hlavní částí projektu jsou Open Layers, zejména pak podtřída Canvas renderer. Podkladovou mapu tvoří Google Maps a všechno pohromadě drží díky jQuery. Pokud vás technologie zajímá více podívejte se na detailnější popis na stránkách projektu.

Jak vše vypadá se můžete podívat na obrázcích v galerii pod článkem. A samozřejmě doporučujeme osahat si vše na vlastní kůži.

via FloatingSheep

 

Share
Share