GISportal
Jedeme i díky Vám

Geohashing

Pokud máte doma GPSku, máte rádi cestování a přestalo vás bavit hledání skrýší v dutinách stromů nebo pod skalními převisy, můžete zkusit novou zábavu. Geohashing.

Jedná se o hru, která je Geocachingu celkem podobná. Potřebujete jen zjistit souřadnice místa, na které se máte vydat a nemusíte pátrat po nějaké skrýši. Jak zjistíte dané souřadnice? Souřadnice se každý den generují náhodně a to podle algoritmu MD5, ke kterému je potřeba znát už jen datum a Dow Jonesův index, který je ukazatelem vývoje na americkém akciovém trhu.

Schéma generování souřadnic

Celá hra se začala klubat už v roce 2006. Za vším stojí Randall Munroe, který je autorem webkomiksů na xkcd a v daném roce zveřejnil komiks 201. Ten vypráví krátký příběh páru, který neví, kam odjet na Vánoce a řešení najde v náhodném vygenerování souřadnic. Po delší době, 21. května 2008 Randall Munroe nakreslil komiks, který ukazuje, jak získat náhodné souřadnice v rámci určité oblasti kdekoliv na zeměkouli.

Funkčnost celého Geohashingu je založena na předpokladu, že Země je rozdělena do mřížky 1˚x 1˚, vždy počínaje celým číslem severní šířky a celým číslem východní délky. Velikost jednoho čtverce mřížky tedy odpovídá asi čtverci 110 x 110 km. Což znamená, že celý svět je rozdělen na 360 x 180 = 64 800 buňek. Každá tato buňka se nazývá gratikula. Gratikula nese název podle největšího města, které leží v oblasti jí vymezené. Proto ne všechny gratikuly jsou pojmenované nebo vůbec vymezené, protože většina jich leží v otevřeném oceánu. Každý den je tedy na základě Dow Jonesova indexu vygenerovaná hodnota, která je spojena s aktuálním datem a „zahashovaná“ algoritmem MD5. Po tomto kroku nám vyjde 32bitový řetězec, který je rozdělen na 2 části. První z těchto částí zastupuje přírůstek k severní šířce a druhá k východní délce. Geohasher tedy potřebuje znát tato 2 čísla, aby je mohl přičíst k souřadnicím gratikuly, ve které se nachází a může se vydat za dobrodružstvím. Úkolem je dostat se na místo, zanechat tam zprávu a pořídit důkaz – fotografii.

Pokud chcete začít s Geohashingem, nemusíte se bát, že strávíte půlku dne výpočtem souřadnic. Dnes již existuje řada nástrojů, které vám automaticky souřadnice vygenerují. Existují i implementace pro iPhone nebo počítadlo jako mashup uvnitř Google mapy.

Veškeré informace o Geohashingu najdete na GeohashingWiki.

Autor: Daniela Čepová

Share
Share