GISportal
Jedeme i díky Vám

GIS a sport, aneb co vše jde analyzovat v prostředí GISů

Před více než třemi lety se na blogu ArcGIS resources objevil text o GIS analýze tenisového finále LOH v Londýně. Exponovaný zápas, mezi legendou Rogerem Federerem a domácím Andy Murraym rozebral autor článku Damien Demaj a identifikoval některé aspekty hry obou tenistů, které by bez použití GIS možná nebyly nikdy objeveny.

Data byla zpracována v ArcScene za pomocí obrazu z několika kamer z hlavního kurtu.

tennis_1 tennis_2 tennis_3

Dalším, kdo se zabývá zpracováním sportovních dat v GIS Gilbert Kotzbek z Vídeňské univerzity, který se soustředí na analýzu fotbalových utkání, opět v prostředí ArcGIS. Gilbert ve svém příspěvku s názvem GIS-Based Football Game Analysis – A Brief Introduction to the Applied Data Base and a Guideline on How to Utilise It, který prezentoval na světové kartografické konferenci v Rio de Janeiru popisuje nejen datovou strukturu, ale i první výsledky vizualizace fotbalových dat v prostředí GIS.

football_1football_2tennis_3 tennis_2 tennis_1

Poslední ukázkou využití GIS v analýze sportovních utkání pak může být například diplomová práce Daniela Jensena z Kalifornské univerzity s názvem Spatial analysis and visualization in the NBA using GIS applications

basket_1 basket_2

Share
Share