GISportal
Jedeme i díky Vám

GIS stáž na NTNU

NTNU Trondheim, neboli Norwegian University of Science and Technology, je patrně nejlepší technická univerzita v Norsku, velikostí srovnatelná s Univerzitou Palackého v Olomouci. Oficiálně byla založena 1996, ale kořeny sahají až do roku 1760. NTNU má mezi absolventy, nebo zaměstnanci 4 laureáty Nobelovy ceny a ve světových žebříčcích nejlepších univerzit se většinou umísťuje okolo 150 místa.

Na přelomu dubna a května jsem měl možnost podívat se na NTNU na stáž, abych se učil, jak vyučují na této výborné norské univerzitě GIS a jeho propojení s geografií. Jedním ze stěžejních projektů, které nyní na NTNU řeší je CLIMRES – systém, který hodnotí připravenost Norů na živelné katastrofy a zároveň vytváří agregované mapy nebezpečí zásahu živelnou katastrofou – podobně například Povodňové mapy v ČR.

CLIMRES zatím bohužel není v plném provozu, ale v nejbližší době by se měla zpustit betaverze, která by měla být přístupná i pro veřejnost. Zajímavostí je, že přestože NTNU má katedru geomatiky, tak většinu geovýzkumu zde provozuje katedra geografie.

Ukázka z připravovaného systému CLIMRES
Ukázka z připravovaného systému CLIMRES

The GIS in development cooperation – Teachers mobility (tent projekt) benefits from a 2.000 € grant from Iceland, Liechtenstein and Norway through the Norway Grants. The aim of the project is to to create a suitable background for establishing successful partnerships at the bilateral and international level between institutions and individuals involved in the educational sphere in the Czech Republic and the Donor States – in this case Norway.

logo-350

Share
Share