GISportal
Jedeme i díky Vám

Github pro vaše geodata – nová platforma pro Open Data?

Už je to pár týdnů, co Internetem prošla zpráva, že Github umožňuje nahrát vlastní geo soubory, konkrétně ve formátu GeoJSON a okamžitě vám je pomocí Leafletu a MapBoxu zobrazí v prohlížeči.

Na Twitteru se okamžitě začalo mluvit o tom, že Github je budoucí platforma pro sdílení především Open Dat.

Pro ty z vás, kterým jsou tyto pojmy španělská vesnice: Github je místo původně určené pro sdílení souborů mezi vývojáři. Umí to verzovat soubory, sledovat kdo je autorem změny. Administrátor projektu může navržené změny přijmout nebo odmítnout – opravdu moc pěkný nástroj při kolaborativním psaní kódu. OpenData hnutí je hnutí za co nejotevřenější sdílení dat napříč státní správou. Nám jde samozřejmě hlavně o geodata, ale obecně se jedná i o smlouvy a další “díla” publikovaná státní správou.

Státní správa se mimo jiné vymlouvá na náklady, které jim nutnost zveřejňovat data přináší. Github to ale jaksi eliminuje.

Já jsem si s tím trochu hrál a vyrobil jsem svůj první komplexnější SQL dotaz v životě (za kritiku budu vděčný – hlavně to vytváření dočasné tabulky barev se mi moc nelíbí). Co to dělá?

Nad daty OpenStreetMap to vybere vstupy do metra na území Prahy. Pokud existuje více vstupů se stejným jménem (což je skoro pořád), najde jejich střed. Přidá atribut s barvou podle trasy metra. Výsledek lze pomocí jednoduchého ogr2ogr příkazu převézt na GeoJSON a hlavně zobrazit na Githubu.

Nebo, tramtadadá:

Autor: Jáchym Čepický

Převzato z: Blogu autora (se svolením autora)

Share
5 komentářů
 1. Jáchym Čepický napsal/a

  Mezitím zavedl Github podporu pro TopoJSON. Že by tady rostla Googlu konkurence v oblasti „jednoduchých map pro každodenní použití“ ?

 2. Radek Augustýn napsal/a

  kúl.

  Jen s obviněním státní správy že se vymlouvá na náklady bych nebyl tak akční. Často to tak bude, ale ne vždy.

  Za prvé některé části státní správy mají z různých důvodů svůj intranet, zejména IZS. Zveřejnění a provoz replikace části dat je možná easy pro statické webové stránky, ale pro Geodata to je horší. Nejenom hardware, licence a kopie dat. Hlavním problémem je množství přístupů, které je v intranetu odhadnutelné, řízené a žádný uživatel není anonymní. Provoz webu má logicky jiná pravidla než intranetu. atd. atd.

  Za druhé, jestliže některá data vytvářím jako outsourcing, k čemuž je státní správa každou pravicovou vládou motivována tvrzením, že komerční sektor je efektivnější, tak úplně jinou cenu stojí licence pro státní správu a jinou cenu zveřejnění na internetu. Stačí se zeptat Geodisu, kolik by stála multilicence snímků republiky, které si resorty dělají samy pro zveřejnění na internetu. Je liché argumentovat (podle mne pravdivými) open community hypotézami, že ve výsledku se to státu vrátí. Státní správa má na rozdíl od politiků principiální nedůvěru občanů a smí vynakládat prostředky jen při prokazatelné potřebě k plnění nějakého úkonu.

 3. Jáchym Čepický napsal/a

  Jéje, já věděl, že si naběhnu – prosím brát s trochu s rezervou, původně to byl blog post, tam si dovoluji být trochu extrémní v názorech. Mluvím-li o státní správě, měl jsem spíš psát o „státních správách“ – ten argument se objevil na twitteru, není z mé hlavy a už rozhodně nelze bezezbytku „tak jak je“ aplikovat do Česka či kamkoliv jinam.

  Spíš šlo o to poukázat na to, že státní správy v tom nejsou samy a že pokud vznikne politické zadání (podpořené legislativou) otevřít data, platformy a technologie jak to udělat se jistě najdou za minimální náklady na straně státu a hezkým příkladem může být např. Github (ale jsou i další). Je mi jasné, že překážek proč jsou ty věci komplikované je daleko víc, než náklady na technologie potřebné pro publikaci.

 4. Jáchym Čepický napsal/a

  Snad ještě detail: ten článek vlastně není o publikování či nepublikování (open-geo) dat státní správou, ale o tom, že Github pozná a zobrazí některé geo-soubory 😉

  1. Radek Augustýn napsal/a

   ale jo, vždyť já vím…jenže každou revoltu je nutné potlačit hned na začátku

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna

Share