GISportal
Jedeme i díky Vám

Google Developer Day 2011

V úterý 18. října se v pražském hotelu Clarion konal další ročník vývojářské konference Google Developer Day, pořádaný světovým internetovým gigantem.

Sešlo se na tisíc vývojářů a příznivců Google technologií, kteří po celý den mohli vyslechnout přednášky zaměstnanců společnosti Google. Přednášek bylo nakonec 27 a pokrývaly celou řadu témat a technologií. Největší pozornosti se letos dostalo HTML5 a mobilní platformě Android.

Jaroslav Bengl v úvodní keynote krátce připomněl, že je nyní možné vyzkoušet Google Mapy v režimu MapsGL, o kterém jsme nedávno psali a že StreetView v tomto režimu již nepotřebuje Flash. Zajímavostí je, že při MapsGL režimu jsou vykreslovány vektorově i 3D budovy (tam kde jsou k dipozici) a jejich vržený stín odpovídá realitě. Dvě dopolední přednášky pak byly zaměřeny na geo-služby, ty si trochu přiblížíme.

V první přednášce se Mano Marks věnoval Places API, které nabízí vývojářům přístup k bodům zájmu, kterými Google disponuje. K Places API je možné přistupovat z Google Maps API nebo samostatně jako k webové službě pomocí HTTP dotazu. Počet dotazů je omezen na 1 000/den (resp. po ověření identity 100 000/den).

Jde o stejné body zájmu, které Google vykresluje do svých map. Jsou rozděleny do 126 kategorií od restaurací až po hřbitovy. Pokud je použijete ve své webové aplikaci, nabízí služba pár drobností, které lze provádět. Je to např. autocomplete výsledků (ve formulářovém poli), který je závislý na poloze, z které vyhledáváte. K bodům můžete přidávat i své vlastní nebo naopak skrýt body, které ve vaší aplikaci nechcete.

Na začátku další přednášky vystoupil Michal Valoušek a popsal, jak vznikal jeho projekt MapyHazardu.cz, o kterém jsme také psali. Pak Mano Marks popsal jak efektně zobrazit (nejen na mapě) velké množství dat – ano opět byla řeč o Fusion Tables. V podstatě šlo o dosti podobnou přednášku jako loni a žádná velká novinka se nekonala. Mano uvedl jednu zajímavost, jak funguje zobrazení velkého množství bodů na mapě. Jde o vygenerovaný obrázek – rastr se všemi body, a až později se rozlišuje kam na něj bylo kliknuto.

Celkově Google Developer Day opět nezklamal, i když nebyl tak nabitý novinkami jako třeba minule.

Na internetu jsou již dostupné prezentace některých přednášejících – přednáška o Google Places API (prezentace, video) a Fusion Tables (prezentace, video). Shrnutí a odkazy na další zdroje, videa a fotky pak najdete na oficiálním blogu Google ČR.

 

Share
Share