GISportal
Jedeme i díky Vám

Google Earth a rebelové v Libyi

Vliv sociálních sítí jako je Facebook nebo Twitter na průběh „Arabského jara“ je neoddiskutovatelný. V Libyi se však kromě nich stala cenným pomocníkem také aplikace Google Earth. Stejně jako si její uživatelé ve světě dokázali všimnout možností, které jim aplikace poskytuje k objevování a prozkoumávání světa, tak  si těchto vlastností Google Earth všimli i povstalci v libyjském městě Misráta a používají aplikaci k plánování vojenských akcí proti Kaddáfího jednotkám.

Jak řekl Mohammad Bashir al-Ruiyati, jeden z velitelů povstaleckých sil ve městě Misráta, tak autorem myšlenky, jak využít Google Earth k zaměřování nepřátelských pozic byl inženýr Ahmed Eyzert. Přestože byl Ahmed Eyzert zabit v boji pouze několik týdnů po jejich začátcích, tak se mu povedlo vyvinout systém k plánování minometných útoků proti nepřátelským pozicím za pomoci kombinace francouzských dělostřeleckých tabulek a data dostupných v aplikaci Google Earth.

Od té doby byl systém ještě vylepšen a využívají ho povstalecké průzkumné oddíly s dalekohledy a notebooky, které pomocí nich vyhledávají vládní tanky, minomety nebo raketomety dříve než se posune frontová linie. Tyto jednotky vyhledávají dalekohledy vládní jednotky a následně pomocí Google Earth a charakteristických prvků v krajině (např. linie stromů) potom dokáží určit jejich vzdálenost a úhel. Mimo bojovou linii pak za pomoci Google Earth vznikají mapy s pozicemi povstaleckých či vládních sil a následně je možné přesně zjišťovat úhly a vzdálenosti mezi libovolnými dvěma body.

Další využitou inovací bylo dodání GPS pozic uložených v Google Earth povstalců přímo na styčné pozice NATO v Benghází, aby mohly být použity pro bombardování vládních jednotek a objektů. Podle povstalců takto byly zničeně i některé tanky přímo uvnitř města Misráta. Spoluprací s NATO byli pověřeni tři počítačový experti, kteří dodávají souřadnice cílů. Jediným problémem, kterému museli čelit, byla neaktuálnost satelitních snímků, protože ty v Google Earth pocházely z roku 2004.

Jak je možné, že navzdory nedostatku zkušeností, jsou povstalci v Misrátě schopni takto inovativně řešit problémy, kterým čelí? Sami říkají, že je to díky velkému množství univerzitních studentů, akademiků a dalších profesionálů, které mají ve svých řadách a v neposlední řadě také popularitě počítačových her ve městě, zejména pak Call of Duty – jejich prvnímu zdroji znalostí vojenské taktiky.

Celý článek v angličtině si můžete přečíst v The Australian.

Share
Share