GISportal
Jedeme i díky Vám

Google Maps API zpoplatněno?! Ne tak docela…

Ve čtvrtek internetem proběhla zpráva o zpoplatnění Google Maps API a někteří vývojáři po přečtení titulku zalapali po dechu. Stačilo si však přečíst další řádky a dozvěděli se, že to s placením za veleúspěšné mapové dlaždice nebude tak horké.

Už letos v dubnu Google oznámil že k omezení dojde a upozornil na placenou verzi Google Maps API Premier. Ta funguje bez omezení a přidává navíc výhody jako je vyšší spolehlivost, zálohování, technickou podporu atd. Ceny nejsou na webu uvedeny, ale základní licence se pohybuje okolo 10 000$ za rok. To je spousta peněz. Jak jsou tedy nastavena omezení pro použití Google Map zdarma?

Limity jsou následující:

  • JS Maps API  – 25,000 zobrazení/den
  • JS Maps API styled maps – 2,500 zobrazení/den
  • Static Maps API – 25,000 zobrazení/den
  • Static Maps API styled maps – 2,500 zobrazení/den
  • Street View Image API – 25,000 zobrazení/den

Jedno zobrazení je tu bráno jako načtení stránky s mapou (přesněji JS knihovnu Maps API), pohyb v mapě jako je zoom, pan atd. se nepočítá a jde pořád o jedno zobrazení. To znamená, že limity jsou poměrně velkorysé a většina vývojářů nemusí mít o další bezplatnou funkčnost obavy. Jak tým Google Map uvedl na svém Twitteru, 99,65% aplikací využívajících Google Maps API se do tohoto limitu vejde.

Pro aplikace, které se pohybují nad tímto limitem je možné dokoupit další tisícovku zobrazení za 4 dolary a nemuset hned využívat Maps API Premier. Jak Google uvedl, ze začátku nebude omezovat zobrazení map po překročení limitu a dojde nejdříve ke kontaktování zákazníka a upozornění na překročení počtu zobrazení. Ještě do konce tohoto roku bude Maps API přidáno do Google APIs Console, kde bude moci uživatel sledovat počty zobrazení sám.

Zdroj: Google Geo Developers Blog

Share
Share