GISportal
Jedeme i díky Vám

Google MapsGL

O WebGL jsme se sice na GISportále už párkrát zmiňovali (např. o WebGL Globe nebo v rozhovoru s Petrem Klokanem Přidalem), ale opakování je matka moudrosti, takže ve zkratce. WebGL (Web Graphics Library) je technologie, která umožňuje hardwarově akcelerovanou 3D grafiku přímo ve webovém prohlížeči bez nutnosti instalace jakéhokoliv dalšího software. A vypadá to, že s WebGL také rádi pracují v Googlu. Důkazem může být jeden ze současných Google experimentů – Google MapsGLkterý spojuje WebGL a Google Maps.

Novou funkcionalitu můžete vyzkoušet po kliknutí na odkaz v levé dolní části okna Google Map. Aby se vám mapy zobrazovaly správně, je ale nutné používat nejnovější verzi internetového prohlížeče Google Chrome nebo Mozilla Firefox. Dále je nutné mít Windows Vista nebo 7 (případně Mac OS Snow Leopard nebo Linux) a grafickou kartu podporující rozhraní DirectX 9.0 a vyšší.

V nových Google Mapách GL můžete zobrazovat 3D budovy a souvisle otáčet letecký pohled v úhlu 45°, plynule přecházet ze zobrazení mapy do StreetView bez pluginu a také při zoomování je překreslení jednotlivých úrovní přiblížení plynulé.

Rozdíl mezi klasickým zobrazením map a WebGL je pěkně vidět na následujícím videu:

Share
Share