GISportal
Jedeme i díky Vám

Google Mapy: Aktuální doprava (nejen) pro Česko

Google oznámil rozšíření další užitečné vlastnosti na portále Google Maps do Česka a dalších evropských zemí. Jedná se o vrstvu Doprava (v anglické verzi Traffic), která zobrazuje aktuální hustotu provozu na hlavních dopravních tepnách.

Hustotu dopravy kategorizuje do čtyř stupňů od zelené (nejplynulejší) po černo-vínovou (zácpy). Primárně zobrazuje aktuální stav, který se obnovuje po 5 až 10 minutách. Ale lze vybrat i jakýkoliv den v týdnu a hodinu, zobrazí se pak typická hustota provozu, která je stanovena statisticky z historických dat.

Zajímavý je způsob, kterým Google sbírá data o dopravě. Nápomocni jsou mu uživatelé chytrých mobilních telefonů s platformou Android, jejichž poloha se odesílá na servery společnosti a tam jsou pak na základě rychlosti pohybu vyhodnocovány aktuální podmínky na silnicích.

Doprava je dostupná na potrále http://maps.google.cz, v prostředí Google Earth – kde jsou vidět i jednotlivé rychlosti uživatelů, což zároveň pěkně ilustruje množství lidí, kteří přispívají k dopravním informacím. A v neposlední řadě doprava funguje i v mobilních Google Maps a v navigaci.

Příjemnou funkcí je i to, že se s plynulostí dopravy počítá i při plánování tras v desktopových nebo mobilních mapách. Což se při plánování prázdninových dovolených může hodit.

Share
Share