GISportal
Jedeme i díky Vám

Google po 8 letech aktualizoval mapy pro KLDR

Od té doby, kdy společnost Google před osmi lety spustila online mapy a mapy pro mobilní zařízení, se severokorejské mapy až teď dočkaly poměrně razantní aktualizace. Podle mluvčího Googlu se tak stalo po několikaletém úsilí komunity lidí, jež KLDR navštívili, znají ji, nebo se jim odtud podařilo emigrovat. Je to další příklad crowdsourcingu, tentokrát prostřednictvím tzv. Map Makeru (služba pro komunitu lidí, kteří mohou editovat a vylepšovat googlovské mapy).

Aktualizovaný Pchjongjang

A co je tedy nyní dostupné? Na mapě můžete konečně zjistit, jak se která ulice jmenuje, jaké instituce můžete v jednotlivých objektech najít (např. muzea, kina, hotely, školy, ale i ambasády, sportovní zařízení apod.), či kterou linku metra použít. Už nechybí ani názvy turistických lokalit (pro ty, jež najdou odvahu do země vycestovat). Nově jsou i vyznačeny oblasti, kde se nachází pracovní tábory (Google je nazývá gulagy), jež jsou v mnoha případech větší než samotné město Pchjongjang. Tyto areály jsou znázorněny na mapách hnědou barvou a občas nechybí ani informace o stravovacích zařízeních pro ostrahu… A u těchto bodů zájmu jsou připojeny i komentáře uživatelů map (nabízí se otázka, z jakých důvodů lidé tato místa navštívili).

Kantýna dozorců v gulagu č. 22

Navíc se živě spekuluje o tom, jak toto vydání aktualizace map souvisí s nedávnou návštěvou výkonného ředitele Googlu Erica Schmidta v KLDR, kam odjel společně s bývalým vysokým diplomatem USA Billem Richardsonem licitovat za větší zpřístupnění Internetu bez cenzury pro obyčejné lidi. Google samozřejmě říká, že je to pouze souhra okolností, protože samotná verifikace map vytvořených lidmi v Map Makeru před zveřejněním na Google Maps trvá až několik let. A zrovna teď to vyšlo…

Každopádně stav „před a po“ i video s animací změn během posledních dvou let si můžete prohlédnout na stránkách The Wall Street Journalu.

Via: The Wall Street Journal a Živě.cz

Share
Share