GISportal
Jedeme i díky Vám

Google se zbavuje SketchUpu, prodává ho Trimblu

Google se poměrně nečekaně dohodl se společností Trimble Navigation na prodeji velmi úspěšného software SketchUp, který slouží zejména jako nástroj pro vytváření 3D modelů.

Dohoda o odkoupení by měla být uzavřena ve druhém čtvrtletí roku 2012, ale částka, ze kterou byl SketchUp prodán nebyla blíže specifikována. Vzhledem k faktu, že pouze za minulý rok byl program aktivován ve více než 30 mil. případech půjde jistě o nemalou sumu. Trimble se tímto krokem stane partnerem Google při vývoji SketchUp’s 3D Warehouse – online datového skladu pro ukládání a sdílení 3D modelů a spolupráci na jejich vývoji. Trimble, který vyrábí přístroje a vybavení pro geodezii, mapování a navigaci, se tímto nákupem snaží docílit rozšíření svého pole působnosti především do oblasti přesných 3D modelů.

V roce 2006, kdy byl SketchUp koupen Googlem, se jednalo pouze o nadějný startup. Nyní jde o software s mnohamilionovou členskou základnou, který je znám především díky své zdarma dostupné verzi, díky níž ožívá obrovské množství 3D modelů reálných nebo historických objektů v aplikaci Google Earth. Software je hojně využíván také designéry, architekty apod. Podle informací, které byly poskytnuty produktovým manažerem SketchUp – Johnem Bacusem, by změna vlastníka neměla dotknout uživatelů volně dostupné verze programu, která zůstane zachována.

Horní náměstí v Olomouci, zdroj: Google Earth
Horní náměstí v Olomouci, zdroj: Google Earth

via Reuters a Official SketchUp Blog

Share
Share