GISportal
Jedeme i díky Vám

AKTUALIZACE: Systém IDOS vyhrál soutěž Evropské komise inteligentní mobility (TZ)

GISportal.cz se zeptal na několik otázek Davida Švingra z firmy CHAPS, která IDOS vyvíjí.

1. Jak dlouho se vývojem aplikace IDOS zabýváte a jaké byly na začátku hlavní překážky při jejím vývoji?

Vývojem se zabýváme od roku 1993, od tohoto roku také existuje první verze IDOS v jeho desktopové podobě. Na Internetu byl IDOS uveřejněn v roce 1995, tehdy ve spolupráci s firmou Eunet.

2. Vidíte jako směr vývoje větší integraci mapových podkladů/map do způsobu vyhledávání spojení? (Podobně jako to mají např. PlanyDopravy.cz)

Rozhodně. Proto jsme připravili a rozvíjíme „mapovou“ verzi IDOS na adrese map.idos.cz.

3. Jaká je podle Vašeho názoru budoucnost serverů typu IDOS, které se specializují na vyhledávání dopravních spojení?

Důležitost veřejné dopravy podle našeho názoru poroste a proto i vyhledávání dopravního spojení bude hrát stále významnější roli.

 

Text tiskové zprávy:

Místopředseda Evropské komise Siim Kallas, komisař pro mobilitu a dopravu, vyhlásil vítěze první soutěže inteligentní mobility pro evropské multimodální plánovače cest. V kategorii „Existující plánovače cest“ uspěli dva vítězové Idos a Trenitalia (Itálie). Také kategorie „Nové nápady“ měla dva vítěze, a to Penelope Ventures GmbH (Německo) a SNCF (Francie). Cílem této iniciativy je podpora rozvoje souborných plánovačů cest, které nejsou omezeny státními hranicemi a nabízí možnost kombinovat různé druhy dopravy.

V reakci na výsledky hlasování místopředseda Kallas uvedl: „Pevně věřím, že tito vítězové, ale také všechny ostatní zúčastněné projekty, pomohou rozšířit výběr multimodální dopravy pro všechny Evropany. Tato soutěž rovněž potvrdila, že v budoucnu zbývá ještě vyřešit další výzvy, zejména potřebu otevřít přístup k cestovním údajům“.

Počet a kvalita předložených projektů a nápadů byla ohromující. Stejně významná byla účast v elektronickém hlasování, ze kterého vzešli vítězové v kategorii existujících plánovačů cest.  Vítězové kategorie provozuschopných plánovačů cest získali nejvíce hlasů z dvanácti plánovačů, které soutěžily v elektronickém hlasování.

Idos je kompletní plánovač cest pro Českou republiku a Slovensko. Kromě toho též poskytuje další přeshraniční autobusová a vlaková spojení po Evropě. Počet návštěvníků na internetu dosahuje 66 milionů za měsíc.

Plánovač cest SIPAX firmy Trenitalia umožňuje vyhledávat spojení vlakem, autobusem a trajektem v Itálii a několika sousedních zemích. Doplňuje jej nástroj Viaggiatreno, jenž umožňuje sledovat dopravní informace v reálném čase. Tento plánovač denně zaznamená 3 miliony návštěv.

Výherci kategorie nových nápadů zaujali porotu svým přesným pochopením povahy problému. Projekty, které vyvinuli, naplňují všechny očekávané potřeby cestujících, včetně takových služeb, jako je prodej jízdenek.

Návrh plánovače cest Byebyehello, předložený firmou Penelope Ventures GmbH, přesvědčil porotu řadou inovačních prvků a rovněž silným týmem, jenž se na jeho vývoji podílel a dokázal tento návrh realizovat. Společnost hodlá plánovač spustit v Německu v květnu 2012.

Návrh plánovače cest Mytripset, který předložila společnost SNCF, se porotě zalíbil inovativním využitím sociálních sítí k doplňování obsahu a dopravních aktualizací. Může se rovněž spolehnout na podporu silného týmu partnerů. Spuštění je plánováno ve Francii na podzim roku 2012.

Share
Share