GISportal
Jedeme i díky Vám

Humanitární mapování v Burundi, aneb jak vypadají poslední týdny evropských dobrovolníků v terénu.

O zkušenostech s mapováním v Čadu a Burundi jste si již mohli na GISportále přečíst. Nyní se pobyty českých dobrovolníků v těchto zemích blíží ke konci a jak to na závěr projektu vypadá píše Anna Chrastinová z Burundi.

Nadešel konec února 2013 a to pro nás, oddané OpenStreetMappery znamená hned několik věcí. Je tomu právě týden co se k našemu týmu podruhé přidal koordinátor Humanitarian Openstreetmap Teamu, aby nám pomohl s aktivitami poslední etapy našeho projektu. Do konce našeho působení v terénu zbývá pouhý měsíc a půl, je tedy více než dříve zapotřebí zaměřit se na budování OSM komunity zde v Burundi, která bude pokračovat v kolekci dat a vylepšování základních map. Velká část našeho času a úsilí je tedy soustředěna na tréninky lokálních i mezinárodních aktérů. V rámci spolupráce s místní asociací pro demokratizaci informatiky (AJDI) také pokračujeme v tvorbě základní mapy Bujumbury se zaměřením na dopravní infrastrukturu, zdravotnická centra a vzdělávací systémy.

Předávání certifikátu pro členy Platformy pro řízení rizik a katastrof (policie, Červený kříž, Ministerstvo bezpečnosti)

Mezi projekty na kterých se náš tým podílí, patří například cílevědomý projekt americké organizace PSI, který si klade za cíl lokalizaci všech zdravotnických center v zemi za pomoci několika pracovních týmů vybavených GPS zařízeními a tematickými formuláři. Začátkem měsíce února prošli členové těchto týmů naším workshopem zaměřeným na základní funkce zařízení Garmin eTrex, který při své práci používají a nadcházející společnou aktivitou, plánovanou na třetí březnový týden, bude zpracování sesbíraných dat o zdravotnických centrech a jejich zanesení do OpenStreetMap. Jedním z mnoha dalších projektů našeho týmu je OpenStreetMap trénink vybraných aktérů působících v uprchlických táborech (UNHCR, IRC, USAid) a společný pilotní projekt zaměřený na zmapování jednoho ze tří uprchlických táborů nacházejících se v Burundi. Tento projekt je pro nás skutečnou výzvou, jelikož pro oblasti, kde se tyto tábory nacházejí, neexistují satelitní snímky. Mapování bude probíhat pouze v terénu bez základní mapy vytvořené za pomoci JOSM editoru, očekáváme tedy, že tato zkušenost prověří naše schopnosti získané za 6 měsíců práce v terénu.

Mapování s místními skauty

Pokroky v naší práci, jakožto oddaných mapperů, můžete sledovat na stránce OpenstreetMap jak probíhá mapování v dalších afrických zemích si můžete přečíst na oficiálním blogu našeho projektu http://eurosha-volunteers-blog.org/.

Anna Chrastinová

Share
Share