GISportal
Jedeme i díky Vám

iKatastr.cz 2014 – co je nového (blog re-post)

Co je od letošního roku na iKatastr.cz nového:

  • OpenLayers knihovna dělala problémy ve verzi 2.9 (dlaždice se uplně rozjížděly a neseděly v IE), OpenLayers byla povýšena nejprve na 2.13 a pak ponížena na 2.12, protože ve verzi 2.13 je scrollování myší (zoom in/out) velmi špatné.
  • iKatastr přešel z původního OLON formátu použivaném v MapShake na jednodušší konfiguraci, více propojenou s OpenLayers. Konfigurace je uvedená zde.
  • tyto dvě výše uvedené modifikace byly důvodem toho, že jsem povypínal iKatastr v souřadném systému JTSK a UTM – původní formát OLON tohle umožňoval, ale na druhou stranu to přineslo zbytečnou komplexnost kódu a nevím jestli to někdo vůbec používal (asi ne, nikdo neprotestoval). Pokud by se měly tyto souřadné systémy do iKatastru vrátit, bude to dělané formou separátní stranky, tak jako “Ptačí pohled”.
  • “Ptačí pohled” je k dispozici při velkém zoom – objeví se odkaz, po jehož kliknutí se načte nová stránka s krásnými šikmými snímky od Seznamu (Mapy.cz). Ne všechny mapové podklady umí hlubší zoom, takže např. u Bing map (Microsoft)  se tohle tlačítko neobjeví.
  • Bing podklady byly přidány jako náhražka Google street – jsou rychlé a nemusí se používat Google ‘wrapper’ – Bing dlaždice lze přímo legálně konzumovat. Nicméně skvělé satelitní snímky od Googlu jsou k dispozici také.
  • Udělal jsem zjednodušení legendy – uživatel nemusí překlikávat do inverzního katastru, pokud má letecké snímky – automaticky se to přehodí.
  • ČÚZK spustil GetFeature info službu – takže pokud se trefíte klikem na definiční bod budovy nebo parcely objeví se základní informace.
  • Experimentálně byl přidán odkaz na strážce katastru vpravo nahoře – služba umožňuje hlídání změn v katastru nemovitostí.
  • IE 8,9 to je samostatná kapitola, ale vše by mělo fungovat i na těchto už exotických verzích.

Nakonec  za 6 měsíců ikatastr.cz hostil : 372.000 návštěv od 174,233 uživatelů, kteří shlédli celkem 488,397 stránek, strávili tam sumárně víc než 1 rok (388 dnů) a naklikali tolik dotazů, že se to nevleze na stránku.

Ukázka současného prostředí iKatastr.cz
Ukázka současného prostředí iKatastr.cz

Zdroj: Blog autora iKatastr.cz

Share
Share