GISportal
Jedeme i díky Vám

Indoor navigace od NAVTEQ

Společnost NAVTEQ, světový leader v poskytování mapových podkladů do GPS zařízení spustila NAVTEQ Destination Maps. Jedná se o navigaci uvnitř budov. Prozatím je pokryto 200 největších nákupních center v USA (70 tisíc metrů čtverečných), ale do budoucna se plánuje mapování mnohem více míst v severní Americe, Evropě i Asii.

Na rozdíl od běžných navigačních dat, musí Destination maps počítat například se schodišti, eskalátory a výtahy.  Proto je nutné využít třídimenzionální datový model. Dále je nutné omezit přístup do některých částí (nouzové východy).

Destination maps nyní umožňují orientaci i routování, ale v budoucnu se počítá s mnoha dalšími funkcemi. Pomocí navigace tak bude možné najít v nákupním centru ztracené přátele, zjistit kolik je volných míst v  restauraci a tak dále. Součástí mapy je také velké množství POI (Point Of Interest – bod zájmu). Pomocí těch může uživatel najít například nejbližší parfumerii nebo toaletu.

NAVTEQ není na poli Indoor navigace nováčkem, už v prosinci 2006 koupil za 37 milionů dolarů společnost The Map Network. Dále se touto problematikou zabývají společnosti Aisle411, MindSmack, Micello a PointInside. Posledně jmenovaná společnost se specializuje na navigaci na letištích a v nákupních centrech.

Indoor navigace od společnosti PointInside

Dalším hráčem na poli Indoor navigace je Google, který vytváří StreetView pro muzea (Van Gogh Museum, Metropolitan Museum of Art atd.) a slavné památky (Versailles, Château de Chenonceaux atd.).

Podle průzkumu NAVTEQu by navigaci uvnitř obchodních center ocenilo 74% Američanů. A co vy? Používali byste takovou navigaci? Jaká další místa by bylo vhodné navigací pokrýt? Podělte se o Váš názor v komentářích pod článkem.

Share
5 komentářů
 1. Tomáš Růžička napsal/a

  Vzhledem k tomu, že v Olomouci, žádný moc velký indoor není, tak tady mě to uplatnění moc nenapadá, ale v nějakých větších např. pražských obchodních centrech by se mohla tato služba docela hodit zejména na hlídání dětí a velké rodinné nákupy, kdy by rodiče mohli v klidu nakupovat a přitom sledovat, kde se jejich ratolesti právě nachází.

 2. Alžběta Brychtová napsal/a

  Nedokážu si moc dobře představit běžného nakupujícího člověka – lépe ženu, s podpatky, ověšenou desítkami tašek, jak si zapíná GPSku a hledá ve kterém patře se nachází Baťa 🙂
  Ačkoli když jsem se o vánocích ztratila v pražském Paladiu, půl hodiny úzkostlivě hledala záchod, půl hodinu něco k jídlu a nakonec jsem nevěděla, kudy z toho bludiště vypadnout, tak bych za in-door navigaci byla asi vděčná. I když si myslím, že inteligentní systém navigačních, analogových šipek přímo v obchodě je přece jen praktičtější. Alespoň pro ty holky… 🙂

 3. Tomáš Růžička napsal/a
 4. Marek Kvapilík napsal/a

  K té variantě od Nokie bych chtěl jen dodat, že veškeré mapové produkty a mapové aplikace které Nokia využívá jsou do Navtequ. Společnost Navteq je již několik let nezávislou divizí Nokie. A díky odkupu společnosti Navteq mohla Nokia uvolnit „své“ Ovi mapy zdarma.
  Takže zde prezentovaná varianta Nokie je vlastně to samé … 🙂

  1. Jirka Pánek napsal/a

   Zajímavý komentář, díky za info…

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna

Share