GISportal
Jedeme i díky Vám

Írán se chystá spustit přímého konkurenta Google Earth

Írán se rozhodl vzít útokem pozice Google Earth, a chystá se proto spustit přímého konkurenta této aplikaci – webovou stránku se jménem Basir. O novince informovala Íránská tisková agentura Mehr. V původní zprávě se vyskytuje i několik barvitých výroků, jejichž autorem je brigádní generál Mohammad Hasan Nami –  hlava Geografické služby íránských ozbrojených sil, o které bychom vás nechtěli ochudit.

Podle Mehru komentoval Nami situaci okolo spuštění Basiru takto: „Podle mého názoru byl Google Earth vybudován pro účely špionáže a získávání informací o dalších státech. Vedle toho je i nositelem kulturní agrese proti islámským zemím a má za cíl překroutit  historii, důkazem je např. navržení atlasu válek proroka Mohameda.“  Generál dále dodal, že „je vytvořena webová stránka se jménem Basir, která by měla být  spuštěna během Týdne svaté obrany* (Sacred Defence Week) za přítomnosti váženého ministra obrany brigádního generála Vahidi. Webová stránka bude fungovat na území Íránu i mimo něj. Ve skutečnosti je to stránka, která může může mít obecné využití a měla by zabránit internetovým stránkám jako je Google Earth v získávání informací o dalších státech.

Na otázku, jak se Basir bude odlišovat právě od Google Earth odpověděl Nami, že „například bude možné jedním klikem z jakéhokoliv místa najít qiblah (směr k Mekce, kterým se muslimové modlí).

O tom, jak chtějí zabránit Google Earth (ačkoliv to vypadá, že myslí spíše na Google Maps) ve sběru informací o dalších zemích (a které to vůbec jsou) nikde ani zmínka. Stejně tak samotná webová stránka je prozatím k nenalezení.

f

* výroční íránská vojenská přehlídka připomínající události Irácko-iránské války (1980-1988), známé také jako Válka v Perském zálivu

zdroje: Mehr News Agency, Tehran Times, got geoint?

Share
Share