ISSS 2022 očima redaktorů GISportálu
24. ročník konference Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS 2022) se konal tradičně v Hradci Králové. Mnoho řečníků na konferenci zmínilo, že ISSS je takovou „pamětí národa“ co se týče digitalizace státní správy a samosprávy, a pokud tomu tak opravdu je, tak do letošní paměti se nám z konference zarylo hned několik poznatků (viz níže). Na druhou stranu je asi fér říct, že konference probíhala paralelně v několika sekcích a nebylo v našich silách pokrýt opravdu všechny přenáškové sály:
- Krize jako příležitost – několikrát bylo zmíněno, jak máme vnímat krizi, jako příležitost – ať už se jedná o (snad již končící) Covid-19, či současnou válku na Ukrajině. Přestože jsem v kuloárech zaslechl mnoho nespokojených komentářů na téma krize jako příležitost, určitě je to jedno z témat, které silně rezonovalo konferencí.
- Dalším tématem, které zmiňovala především eurokomisařka Věra Jourová, byla strategie digitalizace Evropy, digitální cíle Evropy do roku 2030, naše budoucí předsednictví Rady Evropské komise, ale také nově připravované zákony o digitálních službách a o digitálním trhu.
- Paní Jourová, stejně jako vícepremiér Ivan Bartoš zmiňovali Agendu Digitální Česko, otázky kybernetické bezpečnosti, e-identity, či dokonce e-peneženku, která by měla sloužit jako takový datový sklad dokumentů, které s Vámi budou cestovat – zdravotní dokumentace, apod – vše pod heslem „ať Vaše data cestují s Vámi“. Určitě Vás v této souvislosti napadne, bezpečnost daných protokolů, ale i schopnosti uživatelů – to velmi vtipně glosoval Ivan Bartoš, který říkal, že: „Nejslabším článek je vždy uživatel toho koncového zařízení.“
- Geoinformatika měla na ISSS pouze jednu vlastní sekci a ta se primárně věnovala aktualitám ohledně DMVS (digitální mapy veřejné správy) a DTM (digitální technické mapy). DTM přináší pro všechny vlastníky dopravní a technické infrastruktury (tedy obce) povinnost předávat údaje o svých sítích primo do DTM kraje.
- Jan Jelínek z Ministerstva pro místní rozvoj ČR představil nový web budtesmart.cz, který se věnuje konceptu smart cities. Portál zprostředkovává příklady dobré praxe ze zahraničí, upozorňuje na možné financování projektů a celkově přispívá k rozšiřování povědomí ohledně tématu smart cities. Součástí webu je i odkaz na tzv. Smart City Compass. Jedná se o společný nástroj MMR ČR a ČVUT, který podporuje rozhodování řídících pracovníků obcí a českým obcím nabízí možnost systematicky pracovat s daty. Součástí strategie rozvoje Královéhradeckého kraje je i vzdělávací platforma Akademie Chytrého regionu, jenž zdarma nabízí online kurzy, workshopy, prezenční lekce i poutavé exkurze pro zástupce samospráv.
Jiří Pánek a Jiří Chovaneček