GISportal
Jedeme i díky Vám

Jak udělat mapu z Excel tabulky?

Už jste si někdy chtěli udělat vlastní tématickou mapu, ale nechtěli jste, nebo neumíte používat GIS programy? Projekt TargetMap umožňuje velice jednoduchou tvorbu map z dat uložených v obyčejné excel tabulce či zadáním dat přímo na stránkách TargetMap. V případě excel tabulky musí data obsahovat ZIP/poštovní kód oblasti, ke které se data vztahují. Takto identifikované údaje budou zpracovány a nahrány jako tématická vrstva nad google maps. Výslednou mapu můžeme exportovat ve formě obrázku, či sdílet na sociálních sítích.

Kde je ale háček?

Podkladová data jsou vždy největším problémem podobných aplikací. Jak ukazuje „mapa“ Belgie, hranice pro tvorbu takovéto mapy nemusejí vždy 100% korespondovat s realitou. Pro zlepšení je možné nahrát si vlastní hranice daného státu. V současné době projekt neumožňuje vytvářet mapy pro Českou republiku, ale na stránkách si každý může najít mnoho zajímavých příkladů, např. mapu paintballu v Holandsku (těžko odhadovat, co tato mapa má zobrazovat, zda se jedná o hráče, kluby, hřiště, apod.).

Určitě se jedná o další z řady zajímavých projektů z kategorie DIY (do-it-yourself kartografie), otázkou zůstává, jestli je právě taková demokratizace kartografie přínosem pro uživatele. Co si o podobných programech myslíte Vy? Používáte je? Znáte podobné? Pište náměty na redakce@gisportal.cz

 

Hranice Belgie nad Google Maps

 

Share
Share