GISportal
Jedeme i díky Vám

Jak velká je vlastně Afrika?

Stalo se vám někdy, že jste přemýšleli který stát je větší, ale když jste se podívali na mapu – třeba Google Maps, tak vám to vůbec nepomohlo? Google Maps, podobně jako většina webových mapových služeb, používá Mercatorovu projekci, konkrétně Web Mercator. Ta je variací klasického Mercatorova zobrazení, což je druh úhlojevného válcového mapového zobrazení, které navrhl roku 1569 vlámský kartograf Gerhard Mercator. Jeho největší nevýhoda je, že zkresluje plochy. Výhodou poté je, že zachovává úhly, proto se používá především v navigaci.

Pokud tedy budeme srovnávat plochy na Google Maps, bude nás plést toho zkreslení, které se zvětšuje směrem k pólům. Příkladem může být například Grónsko, které na Google Maps vypadá stejně veliké, jako celá Afrika.

Co je větší? Grónsko, nebo Afrika?
Co je větší? Grónsko, nebo Afrika?

Ve skutečnosti je Afrika 14krát větší než Grónsko. Pokud chceme tedy srovnávat velikosti jednotlivých zemí, potřebujeme projekci, která zachovává plochu a zkresluje jiné atributy, například úhly. Pro tento účel může sloužit aplikace Comparea, která používá Albertovu projekci a srovnává tak velikosti jednotlivých zemí mezi sebou.

Afrika je 14krát větší než Grónsko.
Afrika je 14krát větší než Grónsko.
Share
1 komentář
  1. Martina Vodickova napsal/a

    Zdravím. Chtěla bych se zeptat, zda zde někdo byl na Madagaskaru, co jste tam viděli a zda jste jeli na vlastní pěst, nebo jste využili cestovní kancelář. Uvažuji, že tam pojedu toto léto. Chtěla jsem tam vyjet bez cestovní společnosti, ale všude na webu píší, že to není ideální a že mám vyjet s nějakou cestovkou. Když jsem se tak dívala po netu, tak se mi zdá nejlepší http://www.madagascarwildlifetours.com/ , protože zaměstnává přímo lidi z Madagaskaru – nicméně průvodce je pouze v angličtině. Neznáte náhodou nějakou rozumnou českou cestovku, která zaměstnává průvodce přímo z Madagaskaru, avšak která poskytuje českého interpreta, který tam pojede s vámi? A která poskytuje služby podobné jako ta cestovka uvedená výše? Mám v plánu se podívat do hlavního města a do okolních parků a k moři. Zajímají mě hlavně lemuři. Pokud máte však tipy na ještě něco jiného, co by mohlo být zajímavé, prosím, dejte mi vědět 🙂

Podělte se s Vaším komentářem

Emailová adresa nebude zveřejněna

Share