GISportal
Jedeme i díky Vám

Jak velká je vlastně Afrika?

Stalo se vám někdy, že jste přemýšleli který stát je větší, ale když jste se podívali na mapu – třeba Google Maps, tak vám to vůbec nepomohlo? Google Maps, podobně jako většina webových mapových služeb, používá Mercatorovu projekci, konkrétně Web Mercator. Ta je variací klasického Mercatorova zobrazení, což je druh úhlojevného válcového mapového zobrazení, které navrhl roku 1569 vlámský kartograf Gerhard Mercator. Jeho největší nevýhoda je, že zkresluje plochy. Výhodou poté je, že zachovává úhly, proto se používá především v navigaci.

Pokud tedy budeme srovnávat plochy na Google Maps, bude nás plést toho zkreslení, které se zvětšuje směrem k pólům. Příkladem může být například Grónsko, které na Google Maps vypadá stejně veliké, jako celá Afrika.

Co je větší? Grónsko, nebo Afrika?
Co je větší? Grónsko, nebo Afrika?

Ve skutečnosti je Afrika 14krát větší než Grónsko. Pokud chceme tedy srovnávat velikosti jednotlivých zemí, potřebujeme projekci, která zachovává plochu a zkresluje jiné atributy, například úhly. Pro tento účel může sloužit aplikace Comparea, která používá Albertovu projekci a srovnává tak velikosti jednotlivých zemí mezi sebou.

Afrika je 14krát větší než Grónsko.
Afrika je 14krát větší než Grónsko.
Share
Share