GISportal
Jedeme i díky Vám

Jak vypadá internet aneb Ilegální mapa „sítě sítí“

Někdo, říkejme mu anonymní výzkumník, vytvořil portrét toho, jak vypadá internet. Samozřejmě ne celý, ale pouze jeho omezená část, ale i tak jde fantastický počin, který má ovšem docela podstatnou kaňku. Veškerá data totiž byla získána ilegálním způsobem pomocí botnetu, tedy sítě zařízení infikovaných nežádoucím malware. Celý svůj výzkum, a to jak data, tak částečně i postup ovšem onen výzkumník zveřejnil a kdokoliv se nyní může podívat jak to tedy bylo. A výsledky, zveřejněné na stránkách Internet Census 2012, rozhodně stojí za to.

Animace internetové aktivity, zdroj: Internet Census 2012

Výzkumník ve své výzkumné správě tvrdí, že jeho botnet nebyl nebezpečný. Soubor, který sloužil k hackování byl zhruba o velikosti malého JPEGu a byla mu dána nejnižší možná priorita. Kromě toho byl údajně nastaven k sebedestrukci pokud by se něco zvrtlo. Tento malý soubor ovšem umožnil jedinému člověku měřit internetovou aktivitu téměř půl milionu zařízení připojených po celém světě a následně data a výsledky zpřístupnit komukoliv. Hacker v podstatě ani nic nehackoval. Ve skutečnosti pouze získal přístup do systému jen díky tomu, že uživatelé nechali heslo na svých zařízeních (většinou linuxových) nastaveno na tovární „root“. Díky tomuto přístupu pak bylo možné spustit sadu několika testů internetové aktivity a struktury. A co z toho nakonec vzniklo se můžete podívat na obrázcích níže.

460 milionů IP adres, zdroj: Internet Census 2012

Červená barva na obrázcích představuje místa s vysokou aktivitou a modrá naopak pouze aktivitu minimální. Tvůrce poukazuje na fakt, že noc má na Evropu a USA mnohem nižší dopad než na ostatní oblasti a to díky množství všudypřítomného internetového připojení (routery, set-top boxy, apod.). Další zajímavou anomálií je také vrchol evropského surfování před setměním, což může znamenat buď hodně práce na konci pracovního dne nebo taky „takové to běžné“ serfování v práci.

Hilbertova mapa 420 milionů IP adres, zdroj: Internet Census 2012

zdroj: FastCompany

Share
Share