GISportal
Jedeme i díky Vám

Je mapování na Google Map Makeru proti zákonům?

Je mapování na Google Map Makeru proti zákonům? Tohle je otázka, na kterou by většina lidí pravděpodobně odpověděla NE! Opak však tvrdí opoziční poslanec v Indii Tarun Vijay, který podal oficiální stížnost na mapovací akci Google India – Mapathon, která se konala minulý měsíc.

Mapové výstupy totiž vizualizují také několik ministerstev a vládních budov. Survey of India, obdoba našeho ČÚZK je podle národní strategie z roku 2005 jediným subjektem v Indii, který ve spolupráci s Národním centrm pro DPZ může tvořit mapy. Poslanec Vijay podal trestní oznámení na Google India za ohrožení národní bezpečnosti. S tímto názorem se ztotožnil i indický ministr obrany a ujistil novináře, že budou provedeny patřičné kroky. Hlavní obavou je využití mapových podkladů pro teroristické útoky na vládní budovy.

V reakci na tuto situaci Google India oznámil, že informoval o svých aktivtitách patřičné orgány a že je otevřen další diskuzi. Otázky etiky a autorského práva v kartografii se stávají více a více aktuálními a to především v návaznosti na demokratizaci internetu a zvyšování možností občanů aktivně se podílet na tvorbě mapy. Jevu, kdy se stírá hranice mezi producentem mapy a jejím konzumentem se občas také říká neokartografie.

Rozdíl v pokrytí OpenStreetMap a Google Maps v centru Dillí po akci Mapathon
Rozdíl v pokrytí OpenStreetMap a Google Maps v centru Dillí po akci Mapathon

Share
Share